Pentagon tvrdí, že Severní Korea má k dispozici nukleární hlavici pro své rakety

Obranná agentura Pentagonu se domnívá, že severokorejský režim má k dispozici funkční jadernou zbraň. Agentura už ovšem v minulosti čelila kritice za to, že zbytečně vyvolává paniku. V roce 2003 se například podílela na falešném obvinění Saddáma Hussajna, který měl vlastnit zbraně hromadného ničení. Ty se později nikdy nenašly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry přijel na návštěvu do Soulu

Americký ministr zahraničí John Kerry přijel na návštěvu do Soulu | Zdroj: Reuters

Americké ministerstvo obrany zprávu své rozvědky obratem zmírnilo. Pchjongjang prý stále nemá potřebnou technologii na to, aby jadernou hlavici sestavil. Dohadům o severokorejské nukleární zbrani nevěří zatím ani Jižní Korea.

Do Soulu dnes dorazil americký ministr zahraničí John Kerry. Jednal už například s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje a se šéfem diplomacie. Rozebírali pochopitelně situaci na Korejském poloostrově. Kerry uvedl, že vyslání severokorejské střely by bylo velkou chybou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na Korejském poloostrově mluvil ve vysílání Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák.

„Budeme bránit naše spojence. Budeme stát proti severokorejské hrozbě na straně Jižní Koreje, Japonska a dalších ohrožených států. A budeme chránit i sami sebe,“ prohlásil s tím, že Spojené státy nepřijmou Severní Koreu jako jadernou velmoc.

Severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi Kerry vzkázal, že Washington je ochotný začít s Pchjongjangem znovu jednat, ať už na bází šestistranných rozhovorů nebo bilaterálně.

Americký ministr zahraničí se setká také s velitelem amerického kontingentu, který v zemi působí. V Jižní Koreji je asi 28 tisíc amerických vojáků, soustředěných především v oblasti demilitarizované zóny.

Oslava narozenin Kim Ir-sena se blíží

Jedná se o symbolickou cestu, která má ukázat, že světové společenství je na straně Jižní Koreje a že případně další provokace nenechá svět jen tak být, uvažuje koreanista Petr Bláha z FF UK. Myslí si ale, že Kerry zatím mluví příliš vzrušeně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koreanista Petr Bláha z FF UK si nemyslí, že vliv Číny je takový, aby mohla provokace ze strany KLDR zakázat

„Nejde o to, že by Spojené státy neměly být rezolutní, ale neměly by zbytečně přistupovat na hysterickou hru Severní Koreje, která právě provokuje z toho důvodu, aby ukázala vlastnímu obyvatelstvu to, že je velmi silnou zemí, že dokáže vytočit i Spojené státy,“ vysvětluje.

Představitelé Spojených států i dalších zemí by podle něj měli reagovat sice jasně a rezolutně, ale klidně.

Včera přiletěl na návštěvu Soulu generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. „Jsem tady proto, abych poděkoval našemu spojenci, který stál za námi ve válce proti teroru, a vyjádřil mu naší podporu v těžkých chvílích,“ vzkázal.

Okolní země zatím zvyšují vojenskou pohotovost před blížícími se narozeninami zakladatele Severní Koreje Kim Ir-sena. Právě 15. duben by mohl být datem, kdy bude chtít stalinistický režim testovat své rakety.

Čína sleduje v Koreji vlastní zájmy

John Kerry se během své čtyřdenní cesty zastaví také v Japonsku a Číně. Předpokládá se, že se pokusí přimět Peking k tomu, aby využil svého vlivu na severokorejský režim a donutil ho navázat dialog.

„Američané se o to opakovaně snažili v minulosti, nikdy se jim to nepovedlo. Čína v Koreji sleduje svoje vlastní zájmy, které se ne vždy a dokonce většinou nekryjí s těmi americkými,“ říká zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

„Na druhou stranu ministr Kerry nalezne v Pekingu uši ochotnější naslouchat americkým argumentům, než tomu bylo v minulosti, protože Čína je velmi nespokojená s tím, jak se Severní Korea v poslední době chová. A má z toho obavy mimo jiné proto, že se říká, že by to mohlo vést ke zvyšování americké přítomnosti,“ vysvětluje.

Severokorejská raketa Musudan je připravená k odpálení

Číst článek

Čína musela dementovat dohady, že posílá k severokorejským hranicím vojenské posily.

„Můžeme spekulovat, jak to vlastně bylo. Dovedu si představit, že Čína v rámci nějakého elegantního zvyšování nátlaku na Pchjongjang nechá do médií uniknout takovou novinářskou kachnu, kterou vzápětí popřela, ale tím vzkázala, jinou metodou než doposud, Severní Koreji, aby přestala s eskalací napětí v regionu,“ domnívá se Slezák.

Pekingu ale může vyhovovat, že v regionu zůstává určité napětí. „To nesporně. Čína má své zájmy v Koreji. Čínská úloha může vyniknout jako mediátora, zprostředkovatele státu, který napětí může utišit,“ dodává komentátor.

Jaderná časová osa KLDR | Foto: ČTK

Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková, Jan Richter, Kateřina Procházková, Michaela Vydrová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme