Pentagon údajně využíval k likvidaci radikálů externí ‘agenty‘

V Afghánistánu a Pákistánu údajně operovala síť lidí, kteří Američanům pomáhali s vyhledáváním a likvidací radikálů. Píše o tom list New York Times s odkazem na vojenské a podnikatelské zdroje z Afghánistánu a Spojených států. Ti tvrdí, že zástupce Pentagonu Michael D. Furlong najal do pátracích týmů lidi ze soukromých bezpečnostních agentur, které zaměstnávají bývalé agenty C.I.A. a zvláštních sil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CIA

CIA

Zatím prý není jasné, zda ho pověřili nadřízení, nebo zda jednal na vlastní pěst. Podle New York Times už Furlongova síť v Afghánistánu ani Pákistánu neoperuje a Pentagon prý tento případ vyšetřuje kvůli možným pochybením.

Podle analytika a bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby Andora Šándora jsou ale výše popsané praktiky poměrně běžné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Najímání takzvaných žoldnéřů americkými tajnými službami. Téma pro analytika Andora Šándora.

„V rámci plnění konkrétních úkolů zpravodajských služeb jsou často takzvaní externisté využíváni. Zejména pak kvůli znalostem požadovaného prostředí. Co se týče pana Furlonga, nelze kategoricky odsoudit působení jeho skupin ještě před důkladným prošetřením celého případ. Obecně se totiž právě najímání cizích agentur není v rozporu s činností zpravodajských služeb. Zde ale vidím spíše součinnost a kooperaci s Vojenskou zpravodajskou službou,“ řekl Šándor Rádiu Česko.

Některým americkým představitelům nicméně najímání cizích bezpečnostních služeb vadí a upozorňují, že jejich působení v součinnosti se státními bezpečnostními subjekty je nezákonné a ohrožují jejich stabilitu. Podle Šándora si lze ale bez zmíněných externistů plnění úkolů zpravodajských služeb jen těžko představit.

„Konkrétně v oblastech jako je Pákistán, Afghánistán nebo Irák je důležité spolupracovat s místními. Nelze se například infiltrovat mezi skupiny radikálů nepozorovaně ze struktur CIA. Je zapotřebí lidí, kteří se mohou nepozorovatelně pohybovat po ulicích a nejsou snadno identifikovatelní. Opomenout nelze ani jazyk a případné místní nářečí,“ míní Šándor.

Ladislav Dvořák, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme