Pentagon zveřejnil první záběry ze zásahu proti Bagdádímu. Ukazují útočící komando i zničení domu

Pentagon ve středu zveřejnil první záběry z víkendového zásahu proti vůdci takzvaného Islámského státu abú Bakrovi Bagdádímu na severozápadě Sýrie. Ministerstvo obrany USA zároveň varovalo, že by se teroristická organizace mohla pokusit o odvetný útok. Bagdádího zabilo speciální americké komando, které zaútočilo na dům v provincii Idlib u turecké hranice.

Washington (Aktualizováno: 12:07 31. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pentagon nyní zveřejnil neostrá černobílá videa z některých momentů zásahu. Zachycují speciální síly blížící se k objektu i zásah amerického letectva proti radikálům. Nejdramatičtější sekvence ukazuje mohutný sloup kouře stoupající ze země, když zásah americké bomby srovnal se zemí areál, v němž Bagdádí pobýval.

Příběh o dopadení nejhledanějšího teroristy. USA Bagdádího identifikovaly díky spodnímu prádlu

Číst článek

Generál Kenneth McKenzie, který velí americkým silám na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM), řekl, že zničením objektu má být alespoň částečně zajištěno, že se toto místo nestane pro teroristy místem poutním či památným. Po ukončení zásahu podle něj místo připomínalo parkoviště s výtluky. Potvrdil i dřívější spekulace a oznámil, že Bagdádí byl pohřben do moře.

Ještě předtím ale byly Bagdádího pozůstatky letecky přepraveny na základnu k identifikaci a pak do 24 hodin po teroristově smrti vhozeny do moře „v souladu s válečným právem“.

Velitelství CENTCOM na twitteru zveřejnilo závěr identifikace, kde se uvádí, že DNA odpovídalo vzorku, který byl Bagdádímu odebrán v roce 2004, když byl zadržován v jednom z detenčních středisek v Iráku.

Vplazil se do tunelu

McKenzie také popsal poslední Bagdádího chvíle. „Vplazil se do tunelu se dvěma malými dětmi a pak se odpálil, zatímco jeho lidé zůstali na místě. Můžete si domyslet, co to bylo za člověka, když tohle udělal,“ řekl. McKenzie ale nepotvrdil prohlášení prezidenta Donalda Trumpa, který tvrdil, že vůdce teroristů před smrtí fňukal a brečel.

Arabista: Islámský stát otevřel Pandořinu skřínku, která se jen těžko zavře. Jeho propaganda stále žije

Číst článek

„Nemohu potvrdit nic o jeho posledních vteřinách,“ řekl McKenzie. Zdůvodnil to tím, že vše, co může říci, je založeno pouze na jeho osobním pozorování vojenského zásahu.

V Bagdádího rezidenci zahynuli ještě jeden muž a čtyři ženy, které na sobě měly vesty s výbušninami. Neupřesněný počet ozbrojenců byl zabit v odvetné palbě, když stříleli na americké vrtulníky.

Za úspěch víkendové operace, která skončila smrtí vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího, vděčí členové amerických speciálních sil spolehlivému informátorovi. Šlo o bývalého člena Islámského státu, který se v minulosti podílel na budování útočiště pro Bagdádího v Sýrii, ale který přestal být loajální, když ho příslušníci Islámského státu připravili o příbuzného.

Američané měli detailní informace o místě pobytu šéfa Islámského státu včetně rozmístění místností v budově, tunelů pod ní a počtu strážců. Bagdádí zemřel, když byl zahnán do skrýše v tunelu, kde odpálil nálože připevněné na své vestě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme