Pentagon kvůli obraně ropných polí zvažuje posílení vojsk v Sýrii. Bílý dům to zatím neschválil

Spojené státy jsou odhodlány posílit své vojenské postavení v Sýrii „o další vojenské prostředky“, aby zabránily možnému převzetí ropných polí na východě Sýrie Islámským státem či jinou teroristickou organizací. S odvoláním na prohlášení nejmenovaného představitele Pentagonu o tom v pátek informovala agentura Reuters. Plán dosud neodsouhlasil Bílý dům.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pentagon, budova amerického ministerstva obrany

Pentagon, budova amerického ministerstva obrany | Zdroj: Profimedia

Činitel, který si nepřál být jmenován, neuvedl, jaké prostředky americká armáda zvažuje do Sýrie vyslat. Jeho poznámka je však podle Reuters jasným znamením, že Spojené státy nejenže ukončily plány na úplné stažení svých jednotek ze Sýrie, ale naopak uvažují o vyslání nových vojenských kapacit, které by posílily zbytky americké armády, které v zemi dosud zůstávají.

Státy NATO podporují mezinárodní zapojení v Sýrii, názory na další postup se ale podle Stoltenberga liší

Číst článek

Podle amerického časopisu Newsweek, který se rovněž odvolává na zdroj na americkém ministerstvu obrany, musí s tímto plánem nejprve vyslovit souhlas Bílý dům.

Pentagon chce podle tohoto zdroje posílit obranu ropných vrtů o 30 tanků Abrams a další vojáky. Televize Fox News uvedla, že posily mají být vyčleněny z jednotek, které již nyní na Blízkém východě působí.

Turecko zahájilo 9. října ofenzivu proti syrským Kurdům, když USA ohlásily stažení svých vojáků, jež byli spojenci Syrských demokratických sil (SDF), ze severu Sýrie. Část americké armády v Sýrii se následně přesunula do sousedního Iráku, část byla ponechána na východě země v blízkosti ropných polí.

USA postoupily svůj vliv a moc v Sýrii Rusům, Turkům a Íráncům, kritizují Trumpa politici

Číst článek

Jejich udržení mimo dosah Islámského státu americká administrativa považuje za nezbytné. SDF byly klíčovým spojencem USA v boji proti Islámskému státu, který dříve východosyrská ropná naleziště ovládal a plynuly mu z nich značné příjmy.

Podle Reuters americký prezident Donald Trump změkčil své původní odhodlání stáhnout veškeré americké vojáky ze Sýrie poté, co musel čelit silné kritice kongresu, a to i z řad „svých“ republikánů, že stažením ze severní Sýrie uvolnil cestu turecké invazi, posílil postavení Ruska v regionu a zvýšil riziko, že se opětovně aktivizuje Islámský stát.

Trump ve středu uvedl, že v Sýrii zůstane „malý počet“ amerických vojáků v „oblastech, kde mají ropu“. Dodal, že velitel SDF Mazlúm Abdí mu za tento krok poděkoval a byl „extrémně vděčný“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme