Pentagon vyšetřuje případ vojáků močících na mrtvé Talibance

Afghánský prezident Hamíd Karzáí odsoudil údajné znesvěcení mrtvých Afghánců. Na internetu se totiž objevilo video, na kterém muži v amerických uniformách zjevně močí na zabité bojovníky Talibanu. Případ už vyšetřuje Pentagon. Identita vojáků již prý byla vypátrána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci močí na Talibance | Zdroj: Reuters

Na amatérském videu jsou zachycení čtyři vojáci v maskovacích uniformách námořní pěchoty. Viditelně si uvědomují, že jsou natáčení a močí na tři nehybné postavy v tradičním afghánském oblečení. Místy se vojáci pochechtávají a žertují.

Mezi prvními protestovala na ministerstvu obrany proti obsahu videa Rada pro islámské vztahy, což je nevládní organizace působící ve Washingtonu, která se stará o vztahy muslimů s americkými úřady.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skandálu s údajným znesvěcením mrtvých Talibanců informuje zpravodaj Vít Pohanka

Incident se poté dostal do hlavních zpráv všech amerických médií. Velení námořní pěchoty v Pentagonu následně přispěchalo s prohlášením, že vyšetří, kdo videoklip na internet umístil a ověří jeho autentičnost.

Chování amerických vojáků odsoudili mimo jiné afgánský prezident Hamíd Karzáí a vlivný republikánský senátor John McCain, který se problematice ozbrojených sil dlouhodobě věnuje a sám je válečným veteránem z Vietnamu.

Kritizovaly ho také organizace zasazující se o lidská práva jako třeba Human Rights Watch, Amnesty International a další.

„Je to velmi obyčejné a velmi prosté, velmi obecné chování. Myslím takové to hanobení mrtvol a ohavné zacházení s válečnými zajatci. My jsme na to za těch posledních 70 let trošku pozapomněli, ale ta potřeba pohanět své soupeře, dokázat a dokumentovat a potvrdit své vítězství a demonstrovat naprosté ovládnutí protivníka právě tím, že mu třeba stahujeme kůži z hlavy, jak to dělali Indiáni při skalpování nebo řežeme uši, to byla věc ve válečných konfliktech poměrně častá,“ řekl vojenský psychiatr Jan Vevera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojenský psychiatr Jan Vevera mluví o vojácích močících na mrtvé Talibance ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Dodal, že kdyby on sám padl do zajetí v Afghánistánu, tak by se považoval ještě za velmi šťastného, kdyby se s ním zacházelo alespoň tak jako s vězni v Abú Ghraibu, protože i když to bylo nepochybně mučení, tak to ti lidé přežili a bylo to trochu jiné mučení, než jak ho známe například v Evropě z doby nacistů.

Americké námořnictvo již identitu vojáků ze skandální nahrávky odhalilo. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Jedná se pravděpodobně o příslušníky 3. praporu za základny v Severní Karolíně.

Americké ministerstvo obrany je po mnohaletých zkušenostech z Afghánistánu i Iráku na podobné incidenty velmi citlivé. Posilují protiamerické nálady nebo přímo nenávist hlavně v muslimských zemích.

Martin Dorazín, Vít Pohanka, Martin Hromádka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme