Pentagon zakázal mučení vězňů

Americké ministerstvo obrany vydalo nové instrukce, které popisují, jak zacházet s vězni a zajatci v boji proti terorismu. Nové pokyny výslovně zakazují používat fyzické nebo psychické mučení. Pentagon tak reagoval na opakující se skandály a aféru s tajnými věznicemi CIA ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pentagon | Foto: Reuters

Nové předpisy amerického ministerstva obrany nařizují, jak mají vojáci zacházet se zadrženými podezřelými z terorismu. Konkrétně je zakázáno používat při vyšetřování vojenské psy, jak tomu bylo dříve na americké základně Guantánamo a v Iráku.

Pentagon ale nedokázal přesně definovat, jak si mají vojáci vykládat pojem humánní zacházení a zákaz fyzického a duševního týrání. Z následných instrukcí, které se už připravují, to má být podle mluvčího Pentagonu zřejmější.

Nové instrukce se ale týkají jen představitelů armády. Ve Washingtonu se mluví o tom, kam až může zajít CIA a soukromé vyšetřovací týmy hojně používané americkou vládou.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme