Pentagon zakázal mučení vězňů

Americké ministerstvo obrany vydalo nové instrukce, které popisují, jak zacházet s vězni a zajatci v boji proti terorismu. Nové pokyny výslovně zakazují používat fyzické nebo psychické mučení. Pentagon tak reagoval na opakující se skandály a aféru s tajnými věznicemi CIA ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pentagon | Zdroj: Reuters

Nové předpisy amerického ministerstva obrany nařizují, jak mají vojáci zacházet se zadrženými podezřelými z terorismu. Konkrétně je zakázáno používat při vyšetřování vojenské psy, jak tomu bylo dříve na americké základně Guantánamo a v Iráku.

Pentagon ale nedokázal přesně definovat, jak si mají vojáci vykládat pojem humánní zacházení a zákaz fyzického a duševního týrání. Z následných instrukcí, které se už připravují, to má být podle mluvčího Pentagonu zřejmější.

Nové instrukce se ale týkají jen představitelů armády. Ve Washingtonu se mluví o tom, kam až může zajít CIA a soukromé vyšetřovací týmy hojně používané americkou vládou.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme