Pentagon zřejmě rozšíří síť základen v Evropě směrem na východ

Spojené státy doplní síť svých světových základen také o východní Evropu. Podle Pentagonu by měly umožnit redukci americké vojenské přítomnosti v západní Evropě. Základny by měly tak tvořit novou strukturu včetně příležitostných výcvikových prostorů. To by mělo Američanům umožnit rychlé operace v tomto regionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký generáll James L. Jones | Foto: USMC

Velké základny americké armády, jako například letecká v Ramsteinu v Německu podle generála Jamese Jonese v západní Evropě zůstanou. Předběžné plány ale počítají s doplněním sítě, předsunutím operačních základen a prostorů na východ.

Pentagon předpokládá, že půjde o jednoduché objekty, které by umožnily podporu jednotek rotujících čas od času v oblasti, v rámci cvičení nebo operací v Evropě, na Blízkém východě a v Africe.

Generál Jones citovaný deníkem Washington Post neuvedl ve kterých východoevropských zemích, chtějí Američané základny vybudovat. Podle listu je to ale důsledkem vývoje vztahů Spojených států s Německem a Francií.

Jak dále hlásí washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, plány Pentagonu však upřednostňují vojenská hlediska. Rozvoj měst a přísná ekologická pravidla neumožňují Američanům v západní Evropě operovat, tak jak by chtěli a pobyt vojsk se prodražuje.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme