Perem vyrobeným z náboje byla v Kolumbii podepsána mírová dohoda. Má ukončit půl století trvající konflikt

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a šéf povstalecké skupiny FARC podepsali mírovou dohodu. Završili tak čtyři roky trvající rozhovory, které mají ukončit jeden z nejdelších ozbrojených konfliktů v Latinské Americe. Levicová gerila se zavázala složit zbraně. Dohoda jí zaručuje účast v politice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a šéf povstalecké skupiny FARC Timochenko po podpisu mírové dohody | Zdroj: Reuters

Dva podpisy perem vyrobeným z náboje, stovky hostů v bílém oblečení symbolizujícím mír, minuta ticha a hymna v podání dětského sboru.

Slavnostní podpis mírové dohody prezidentem Santosem a velitelem FARC Rodrigem Londoňem, známým jako Timochenko, sledovali také generální tajemník OSN Pan Ki-moon, mexický prezident Enrique Peña Nieto či peruánský prezident Pedro Pablo Kuczynski.

Na velkoplošných obrazovkách sledovaly přenos podpisu dohody tisíce lidí po celé zemi.

Dohoda má ukončit konflikt, který trval 52 let, stál čtvrt milionu životů a osmi milionům lidí vzal domov.

Jak řekl po slavnostním podpisu ve městě Cartagena prezident Juan Manuel Santos, Kolumbie by se tímto měla přenést do nové éry.

Mírovou dohodu musí ještě schválit kolumbijští voliči v nedělním referendu.

ČRo, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme