Peres jedná v Moskvě o východisku z blízkovýchodní krize

Ministr zahraničí Šimon Peres přiletěl do Moskvy, kde bude jednat o narůstající krizi na Blízkém východě. Šéf izraelské diplomacie věří, že schůzka s ruskými politiky pomůže nalézt východisko ze současné bezvýchodné situace v oblasti. Peres zásadně odmítá odpovědnost Izraele za stupňování násilí v regionu. Liga arabských států zase vyzývá všechny arabské země, aby přerušily kontakty s Izraelem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyplynulo to z mimořádné schůzky komise pro palestinsko-izraelskou otázku. Osm ministrů zahraničí iniciovalo tuto výzvu pro případ, že Izrael nezastaví vojenské útoky na Palestince. Arabské země by měly přerušit jakékoli politické vztahy s Izraelem, ale také se zeměmi, které s izraelským státem spolupracují. Měla by se také zvýšit pomoc palestinskému povstání a palestinské autonomii ve všech směrech a všemi prostředky.

Generální tajemník Ligy arabských států Abdúl Musá řekl, že mírovou iniciativu, kterou už dříve předložil Egypt spolu s Jordánskem, není možné uskutečnist v atmosféře, která vznikla v pátek. To izraelská letadla F16 bombardovala paletsinská území. Izrael tak podle svých představitelů reagoval na páteční paletinské útoky, které si vyžádaly životy 6 Izraelců a při kterých bylo zraněno více než 100 lidí.

Izraelský ministr zahraničí Šimon Peréz řekl, že rozhodnutí zemí Ligy arabských států lituje. Izrael chce i nadále reagovat na palestinské násilí vojenskými zásahy.

Peres přiletěl do Moskvy, kde bude jednat o narůstající krizi na Blízkém východě. Šéf izraelské diplomacie věří, že schůzka s ruskými politiky pomůže nalézt východisko ze současné bezvýchodné situace v oblasti. Peres zásadně odmítá odpovědnost Izraele za stupňování násilí v regionu.

"Nepodnikáme žádné kroky z vlastní iniciativy. Je to je reakce na počínání Palestinců," prohlásil Šimon Peres v odpovědi na otázku, jestli bude Izrael pokračovat ve vojenských akcích na palestinských územích. Místopředseda izraelské vlády a ministr zahraničí dnes dále uvedl, že jestli přestanou útoky ze strany Palestinců, pak nebudou ani odvetné akce Izraele.

Peres prý věří, že při pondělních jednáních s prezidentem Putinem a ministrem zahraničí Ivanovem bude možné hledat východisko ze situace, kterou označil za krizi mírového procesu na Blízkém východě. Rusko přitom má podle jeho slov jako velká země i značnou odpovědnost za mír v celém světě, a tak by chtěl v Moskvě nejen popsat situaci v regionu z pohledu Izraele, ale také uslyšet rady ruského vedení.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme