Peres jedná v Moskvě o východisku z blízkovýchodní krize

Ministr zahraničí Šimon Peres přiletěl do Moskvy, kde bude jednat o narůstající krizi na Blízkém východě. Šéf izraelské diplomacie věří, že schůzka s ruskými politiky pomůže nalézt východisko ze současné bezvýchodné situace v oblasti. Peres zásadně odmítá odpovědnost Izraele za stupňování násilí v regionu. Liga arabských států zase vyzývá všechny arabské země, aby přerušily kontakty s Izraelem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyplynulo to z mimořádné schůzky komise pro palestinsko-izraelskou otázku. Osm ministrů zahraničí iniciovalo tuto výzvu pro případ, že Izrael nezastaví vojenské útoky na Palestince. Arabské země by měly přerušit jakékoli politické vztahy s Izraelem, ale také se zeměmi, které s izraelským státem spolupracují. Měla by se také zvýšit pomoc palestinskému povstání a palestinské autonomii ve všech směrech a všemi prostředky.

Generální tajemník Ligy arabských států Abdúl Musá řekl, že mírovou iniciativu, kterou už dříve předložil Egypt spolu s Jordánskem, není možné uskutečnist v atmosféře, která vznikla v pátek. To izraelská letadla F16 bombardovala paletsinská území. Izrael tak podle svých představitelů reagoval na páteční paletinské útoky, které si vyžádaly životy 6 Izraelců a při kterých bylo zraněno více než 100 lidí.

Izraelský ministr zahraničí Šimon Peréz řekl, že rozhodnutí zemí Ligy arabských států lituje. Izrael chce i nadále reagovat na palestinské násilí vojenskými zásahy.

Peres přiletěl do Moskvy, kde bude jednat o narůstající krizi na Blízkém východě. Šéf izraelské diplomacie věří, že schůzka s ruskými politiky pomůže nalézt východisko ze současné bezvýchodné situace v oblasti. Peres zásadně odmítá odpovědnost Izraele za stupňování násilí v regionu.

"Nepodnikáme žádné kroky z vlastní iniciativy. Je to je reakce na počínání Palestinců," prohlásil Šimon Peres v odpovědi na otázku, jestli bude Izrael pokračovat ve vojenských akcích na palestinských územích. Místopředseda izraelské vlády a ministr zahraničí dnes dále uvedl, že jestli přestanou útoky ze strany Palestinců, pak nebudou ani odvetné akce Izraele.

Peres prý věří, že při pondělních jednáních s prezidentem Putinem a ministrem zahraničí Ivanovem bude možné hledat východisko ze situace, kterou označil za krizi mírového procesu na Blízkém východě. Rusko přitom má podle jeho slov jako velká země i značnou odpovědnost za mír v celém světě, a tak by chtěl v Moskvě nejen popsat situaci v regionu z pohledu Izraele, ale také uslyšet rady ruského vedení.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme