Na univerzitě v ruském Permu se střílelo, zemřelo šest lidí. Pachatel byl studentem školy

Šest mrtvých si vyžádala pondělní střelba na Permské státní univerzitě. Uvádí to agentura TASS s odkazem na tamní ministerstvo zdravotnictví. Úřady nejdříve tvrdily, že je mrtvých osm. Téměř 30 lidí je podle něj zraněných. Pachatelem byl 18letý student univerzity, který dříve na sociálních sítích sdílel fotku sebe držícího zbraň, helmu a munici. Muž byl zraněn během potyčky s policií a následně hospitalizován, popsala Reuters.

Perm (Aktualizováno: 21:45 20. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří studenti se před útočníkem zavřeli v posluchárnách univerzity, další vyskočili z okna, popsal agentuře TASS zdroj z bezpečnostních složek. „Ve třídě bylo kolem 60 lidí. Zavřeli jsme dveře a zabarikádovali se židlemi,“ řekl Reuters jeden ze studentů.

Agentura Ria Novosti zveřejnila na sociální síti Telegram videa, která podle ní zachycují samotného střelce a pokusy některých lidí o útěk. Na jednom ze záběrů je vidět muž v černém, se zakrytým obličejem a s puškou, jak přichází k jedné z budov areálu.

Mluvčí univerzity Natalia Pečiščevová dříve uvedla, že útočník byl „zlikvidován“, později ale tvrdila, že se ocitl v zajetí policie.

Střelce zneškodnil dopravní policista z posádky, která přijela na univerzitu v Permu jako první, píše TASS s odvoláním na mluvčí ministerstva vnitra Irinu Volkovou.

„Vešel do hlavního objektu, zatímco jeho kolega (...) začal organizovat evakuaci občanů,“ uvedla Volková. Policista podle ní v budově spatřil ozbrojeného muže, který několikrát vystřelil jeho směrem. „Dopravní policista opětoval palbu a zločince zranil. Přiběhl k němu, zneškodnil ho, a poté mu začal poskytovat první pomoc,“ popsala mluvčí.

Nekonkrétní počet obětí

Informace o počtu obětí se podle různých zdrojů liší. Podle původních informací Vyšetřovacího výboru si střelba vyžádala osm mrtvých a 28 zraněných. Později agentura TASS s odkazem na tamní ministerstvo zdravotnictví uvedla, že obětí je šest.

Ministerstvo zdravotnictví už dříve sdělilo, že ne všechna zranění jsou střelná. Některá si podle něj způsobili studenti, když ve snaze uprchnout skákali z oken.

Studenti z části univerzity byli evakuováni.

Útočníkova motivace

Podle vyšetřujících orgánů útočník byl studentem univerzity. „Uvažoval jsem o tom dlouhou dobu, téměř léta. Uvědomil jsem si, že přišel čas zrealizovat to, o čem jsem snil,“ uvedl muž na svém účtu na sociálních sítích.

Vedle toho poznamenal, že jeho motivace nesouvisí s politikou ani náboženstvím. Vychází pouze z pocitu nenávisti.

Podle agentury TASS útočník střílel z lovecké pušky, kterou si legálně pořídil v květnu. Rusko má relativně přísná pravidla a střelnou zbraň lze legálně získat jen obtížně.

Civilisté si podle agentury Reuters mohou pořídit například lovecké pušky nebo sportovní zbraně, a to za předpokladu, že projdou testy a splní předepsané požadavky.

Město Perm na východě evropské části Ruské federace je vzdálené asi 1100 kilometrů od Moskvy.

pat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme