Personál britského imigračního střediska nešetřil rasismem

Britské ministerstvo vnitra vyšetřuje obvinění z rasismu a násilí vůči žadatelům o azyl v imigračním středisku v Oakingtonu u Cambridge. Vloni požádalo o azyl v Británii téměř 44 tisíc cizinců. Ti čekají na vyřízení své žádosti buď na svobodě, anebo v imigračních střediscích, kde je jejich pohyb značně omezen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: europa.eu.int

Jedno z takových středisek je v Oakingtonu u Cambridge, kde jsou zadržovány stovky žadatelů o azyl, o nichž se imigrační úředníci domnívají, že by se mohli začít před úřady skrývat a je proto důležité, aby byli po dobu vyřizování žádosti zadržováni.

Provoz imigračního střediska v Oakingtonu zajišťuje soukromá firma Global Solutions. Nedávno tam štáb televize BBC nafilmoval skrytou kamerou případy rasistického chování a násilí dozorců vůči žadatelům o azyl. Na základě těchto snímků bylo patnáct dozorců suspendováno.

Jeden z nich, Jason Martin, zvaný Wolfie, je ve filmu zachycen při rasitických slovních výpadech vůči jednomu z azylantů, který odmítl vstát z postele. Jason Martin na něho vykřikoval: "Můj pradědeček na tvého pradědečka střílel a po dvě stě let mu kradl jeho zemi". Jason Martin nakonec postel s dotyčným člověkem za vulgárního nadávání převrhl. Jiní dozorci se ve filmu vychloubají svými pohlavními styky se žadatelkami o azyl, převážně z východní Evropy.

Jeden z tvůrců televizního programu BBC řekl, že většina dozorců v Oakingtonu se snaží jednat se žadateli o azyl důstojně a s respektem. Avšak podstatná menšina mezi nimi jsou rasisté.

Mluvčí firmy Global Solutions řekl, že firma rasismus netoleruje stejně jako špatné zacházení se žadateli o azyl a zahájila vlastní vyšetřování. Jeden nigerijský přistěhovalec firmu žaluje za fyzické napadání své osoby dozorci, kteří se snažili dostat ho do letadla. Nigerijec tvrdí, že byl tak zmlácen, že dozorci ho museli vrátit do imigračního střediska.

Náměstek ministra vnitra Des Brown řekl, že bere obvinění velmi vážně a podnikne potřebné kroky jakmile bude mít k dispozici veškeré informace. Televizní diváci BBC pořad z Oakingtonu sledovali včera večer.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme