Gang v Peru požadoval za covidové lůžko ve státní nemocnici 457 000 korun. Policie zatkla devět lidí

Policie v Peru oznámila, že rozbila údajný zločinecký gang, jenž si účtoval až 21 000 amerických dolarů (zhruba 457 000 korun) za lůžko pro vážně nemocné pacienty s covidem-19 ve státní nemocnici v Limě. Bezpečnostní složky zatkly devět lidí včetně pracovníků zdravotnického zařízení, informovala agentura Reuters.

Lima Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotník se v peruánské Limě stará o covidového pacienta | Zdroj: Reuters

Policie případ rozkryla poté, co ji kontaktoval bratr nemocného muže, po němž gang požadoval 82 000 solů (přes 450 000 korun) za to, že mu zařídí lůžko na jednotce intenzivní péče a zdravotní péči v nemocnici, popsal prokurátor Reynaldo Abia.

Covid si vyžádal přes 3,7 milionu mrtvých, čísla se zvedla kvůli úpravě dat v Peru

Číst článek

Toto veřejné zdravotnické zařízení přitom podle Reuters léčí nemocné bezplatně, na 80 lůžek na jednotce intenzivní péče ovšem existuje dlouhý seznam čekajících pacientů.

Peruánský ministr zdravotnictví Óscar Ugarte prohlásil, že podvod vyžaduje okamžité postihy. „Je to naprosto zavrženíhodné. Nemůžeme vyjednávat ohledně lidských životů,“ uvedl šéf resortu zdravotnictví.

Korupční skandály kolem pandemie covidu-19 v latinskoamerické zemi už dříve otřásly nejvyššími politickými kruhy, uvedl Reuters. Kvůli aféře s přednostním očkováním proti nemoci letos rezignovaly ministryně zdravotnictví a zahraničí.

Mnoho obyvatel Peru během vrcholu pandemie platilo za zdravotní péči velké částky soukromým klinikám, jelikož systém veřejného zdravotnictví se ocitl na pokraji kolapsu.

Počet lůžek na jednotkách intenzivní péče se mezitím rozrostl na téměř 3000 napříč zemí, přičemž loni v březnu jich peruánské nemocnice měly k dispozici několik stovek, poznamenala agentura Reuters. Mnoho lidí však stále potřebuje intenzivní péči.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme