Peru má svou metanolovou aféru. Otrávilo se 117 lidí, 54 jich zemřelo

Nejméně 54 lidí v Peru přišlo od září o život v důsledku požití padělaných lihovin, které obsahovaly jedovatý metanol. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na peruánské ministerstvo zdravotnictví.

Tento článek je více než rok starý.

Lima Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto)

Peru má svou metanolovou aféru, již s 54 oběťmi (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Za září a říjen jsme zaznamenali 117 otrav metanolem, které v případě 54 lidí skončily smrtí,“ uvedl Eduardo Ortega, ředitel národního epidemiologického střediska, které má na starosti rovněž prevenci a kontrolu nemocí.

„Tolik zaznamenaných případů otrav metanolem nemáme od roku 2010. Je to nejvyšší počet za poslední roky,“ řekl Ortega.

V roce 2010 peruánské úřady zaznamenaly sedm případů otravy metanolem, nazývaným také metylalkohol nebo dřevitý či dřevný líh.

Lékař, který objevil metanolovou aféru: Tehdy nebyly testy, dnes máme výsledky do hodiny

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví varovalo, že se metanol vyskytl ve dvou sycených nápojích s alkoholem prodávaných pod značkou Punto D Oro, vodce s příchutí marakuji (mučenky) a koktejlu piña colada. Vyzvalo výrobce, dovozce a obchodníky s lihovinami, aby v zájmu veřejnosti nepoužívali při výrobě metylalkohol ani metanol.

Případy otrav byly ohlášeny v polovině září v nejméně devíti nemocnicích v peruánské metropoli. Nemocnice Sergio Bernales v okrese Comas, který leží severně od Limy, minulý měsíc zaznamenala 25 úmrtí po požití nápojů Punto D Oro.

Metanol je často záměrně a nelegálně přidáván do alkoholických nápojů jako levnější alternativa etanolu, uvedl Methanol Institute, zastupující toto výrobní odvětví. V průmyslu se metanol používá jako rozpouštědlo, nemrznoucí směs, odstraňovač či ředidlo.

Česko zažilo metanolovou aféru v minulé dekádě. Lihoviny s jedovatou příměsí způsobily mezi podzimem 2012 a únorem 2014 celkem 48 úmrtí. Šlo o druhou nejhorší katastrofu od vzniku České republiky. Více životů si vyžádaly jen povodně v roce 1997, při nichž zemřelo 50 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme