Korupce a praní špinavých peněz. Peruánský exprezident Kuczynski může zůstat ve vazbě až tři roky

Peruánský soud v sobotu nařídil držet ve vazbě bývalého prezidenta Pedra Pabla Kuczynského až tři roky, než se vyšetří jeho údajné zapojení do korupce a praní špinavých peněz. Informovala o tom v sobotu agentura AP. Rozhodnutí má zabránit tomu, aby Kuczynski utekl ze země. Kauza se týká jeho vazeb na brazilskou firmu Odebrecht, která uplácela politiky v řadě zemí Latinské Ameriky. Osmdesátiletý Kuczynski veškerá obvinění odmítá.

Lima Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peruánský exprezident Pedro Pablo Kuczynski | Foto: Guadalupe Pardo | Zdroj: Reuters

Kuczynski stál v čele země od července 2016 do loňského března, kdy sám odstoupil z úřadu hlavy státu, a to jen den před plánovaným hlasováním poslanců o jeho odvolání.

Bývalý prezident Peru García spáchal sebevraždu. Čelil podezření kvůli úplatkářství

Číst článek

To mu hrozilo právě kvůli dřívějším vazbám na firmu Odebrecht. Kuczynski údajně dostal od této velké stavební firmy úplatky v době, kdy ještě nebyl prezidentem, ale ministrem hospodářství a poté premiérem.

Exprezident odmítá, že by dělal něco nezákonného, tvrdí, že dostával peníze od Odebrechtu za poradenskou činnost. Původně ale zapřel i jakékoli vazby na tuto firmu.

Nejvyšší soud Peru zrušil milost pro Fujimoriho. Bývalý prezident musí zpět do vězení

Číst článek

Kuczynski loni z prezidentského úřadu odstoupil poté, co opozice zveřejnila videonahrávky, na nichž údajně vládní poslanci uplácejí kolegy v parlamentu, aby hlasovali proti odvolání prezidenta.

Peruánský parlament hlasoval o sesazení Kuczynského v prosinci 2017, kdy se ale prezident v úřadu udržel díky hlasům několika opozičních poslanců. Ti ho údajně podpořili výměnou za to, že slíbil a poté o Vánocích udělil milost peruánskému exprezidentovi Albertu Fujimorimu, odsouzenému za zločiny proti lidskosti.

Kvůli přijímání úplatků čelí v Peru vyšetřování i dva další předchozí prezidenti - Ollanta Humala a Alejandro Toledo. Alan García, další první muž Peru, spáchal ve středu při zatýkání - též v souvislosti s korupčního skandálu kolem společnosti Odebrecht - sebevraždu. I on obvinění odmítal a označoval jej za politicky motivované pronásledování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme