V Peru jsou sečtené hlasy po prezidentských volbách. Levicový Castillo získal těsně nad 50 procent

V Peru byly devět dnů po prezidentských volbách sečteny všechny hlasy. Představitel krajní levice Pedro Castillo získal 50,125 procenta hlasů, zatímco jeho soupeřka, krajně pravicová politička Keiko Fujimoriová si připsala 49,875 procenta. Informovala o tom agentura Reuters.

Lima Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát Pedro Castillo. | Zdroj: Reuters

Volební úřady oficiálního vítěze druhého kola prezidentských voleb ale nevyhlásily, protože se budou ještě zabývat stížnostmi, které Fujimoriová vznesla proti výsledkům v mnoha stovkách okrsků.

Ke sterilizaci donutil statisíce domorodkyň. Peruánci zahájili soud s bývalým prezidentem Fujimorim

Číst článek

„Začala nová éra,“ uvedl Castillo na twitteru. Zdůraznil, že jeho vláda bude plnit své povinnosti vůči všem občanům.

V projevu se pak snažil uklidnit tu část veřejnosti, jež se obává nástupu levicového politika k moci. „Nejsme komunisté,“ prohlásil s tím, že hodlá respektovat vlastnická práva a zaručit stabilní hospodářství. Dodal také, že chce dodržovat základní práva na vzdělání a přístup ke zdravotnictví.

Porážku zatím neuznala soupeřka Fujimoriová. Uvedla, že stále čeká na výsledky stížností, které podali její advokáti. „Máme důvěru ve volební orgány a hlavně ve vůli lidu,“ uvedla.

Minulý týden oznámila, že žádá o zrušení výsledků v 802 okrscích, jež zahrnují zhruba 200 000 hlasů. Podle agentury EFE místní odvolací komise většinu námitek zatím odmítly. Stěžovatelé se ale mohou proti rozhodnutí ještě odvolat.

Nepodložená nařčení

Politička již v předchozích dnech bez konkrétních důkazů poukázala na údajné podvody. Organizace amerických států a jiné mezinárodní skupiny uvedly, že nemají poznatky, podle kterých by druhé kolo prezidentských voleb v Peru doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti.

Odvolací volební úřad připomněl, že oficiální výsledky voleb vyhlašuje až jeho plénum. Úřad se nyní bude zabývat vznesenými námitkami. Tento proces by podle odborníků mohl trvat i více dní.

Netanjahuova éra po 12 letech skončila. Izraelští poslanci vyslovili důvěru vládě Naftaliho Bennetta

Číst článek

Rozdíl mezi kandidáty byl 44 058 hlasů. Zatímco Castillovi se podařilo získat podporu chudších voličů ve venkovských oblastech Peru, Fujimoriová bodovala u bohatších voličů ve městech. Agentura Reuters upozornila, že výsledky by mohly mít značný dopad na důlní průmysl v zemi, která je druhým největším producentem mědi na světě. Castillo v kampani uváděl, že chce zrušit kontrakty s důlními společnostmi.

Hlavním tématem kampaně byl boj proti covidu-19 a proti korupci. Z korupce a praní špinavých peněz je obviněna i Fujimoriová, která se o prezidentské křeslo ucházela už potřetí.

Těsným výsledkem skončily i předchozí prezidentské volby v roce 2016, ve kterých Pedro Pablo Kuczynski zvítězil nad Fujimoriovou o zhruba 43 000 hlasů. Kandidátka i tehdy mluvila o podvodech, které se ale nepodařilo prokázat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme