Pokračující demonstrace v Peru mají už téměř pět desítek obětí. Protestující žádají předčasné volby

Na jihu Peru při protivládních nepokojích zemřelo 17 lidí a další desítky osob, včetně policistů, utrpěly zranění. Jde o nejtragičtější den protestů, které v zemi vypukly loni začátkem prosince po sesazení levicového prezidenta Pedra Castilla parlamentem. Lidé zejména v chudých venkovských oblastech na jihu země požadují rozpuštění parlamentu, odstoupení prezidentky a nové volby.

Tento článek je více než rok starý.

Juliaca (Peru) (Aktualizováno: 10:47 10. 1. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střet demonstrantů s ozbrojenými složkami poblíž letiště v peruánské Juliace

Střet demonstrantů s ozbrojenými složkami poblíž letiště v peruánské Juliace | Foto: Hugo Courotto | Zdroj: Reuters

Podle agentury EFE si nepokoje v Peru, které znovu vypukly minulý týden po vánoční přestávce, vyžádaly téměř pět desítek obětí. 

„Nechápu, co žádají… to, co chtějí, způsobí v zemi chaos,“ prohlásila v reakci na nejnovější násilnosti a střety s policií prezidentka Dina Boluarteová. Ta už minulý měsíc ve snaze nepokoje uklidnit v parlamentu předložila zákon o předčasných volbách, které by se měly konat v roce 2024, tedy o dva roky dříve, než byl řádný termín.

V peruánském městě Cuzco uvízlo na pět tisíc turistů. Mohou za to nepokoje po sesazení prezidenta

Číst článek

S organizátory protestů se prezidentka rovněž snaží vyjednávat, mnozí jí ale nedůvěřují. Minulý týden také prokuratura zahájila vyšetřování prezidentky a několika ministrů kvůli prosincovým úmrtím demonstrantů při zásazích bezpečnostních složek.

Vláda v pondělí vyjádřila lítost nad tolika oběťmi protestů. Ministr obrany Jorge Chávez nicméně uvedl, že demonstranti na policisty házeli i Molotovovy koktejly a rabovali obchody a státní úřady.

Podle deníku La República demonstranti zapálili i dům poslance za region Puno, jehož obvinili, že „nedělá nic pro jejich region“. Podle Cháveze bylo při střetech zraněno i sedm desítek policistů.

Pondělní nepokoje se odehrály ve městě Juliaca nedaleko jezera Titicaca v regionu Puno. Demonstranti se mimo jiné snažili převzít kontrolu nad letištěm nedaleko hranic s Bolívií, což se jim podle vlády nepovedlo, policie jim v tom zabránila.

Protesty jsou od minulého týdne hlášeny i z jiných regionů na jihu země, například v oblasti Ayacucho. Demonstranti blokují na řadě míst silnice, což způsobuje i problémy záchranným složkám. Úřad ombudsmana informoval v pondělí o úmrtí devítiměsíčního dítěte, které zemřelo v sanitce cestou do nemocnice právě kvůli blokádám.

Mezi 17 mrtvými z pondělka je i sedmnáctiletá dívka a několik dalších velmi mladých lidí. Některé z obětí mají střelná zranění, uvedla místní média.

‚Peníze zůstávají v Limě‘

Nepokoje v Peru vypukly 7. prosince po Castillově odvolání a zatčení. Prezident, který byl ve funkci od července 2021, se pokusil nelegálně rozpustit parlament. Záměr oznámil krátce předtím, než měli poslanci už potřetí za jeho působení v úřadu hlasovat o jeho odvolání.

Sesadit se ho snažila pravicová opozice, která mimo jiné argumentovala několika kauzami, v nichž je Castillo vyšetřován kvůli korupci či zločinnému spiknutí. Nakonec poslanci prezidenta odvolali poté, co oznámil záměr parlament rozpustit, což označili za pokus o převrat. Vedení země se ujala viceprezidentka Boluarteová.

Během protestů v Peru přišly o život dva náctiletí. Nová prezidentka navrhne volby na duben 2024

Číst článek

Protivládní demonstrace se odehrávají zejména na jihu Peru v regionech Cuzco a Puno a jejich příčinou je podle televize France 24 chudoba v těchto regionech, jejichž obyvatelé si dlouhodobě stěžují na malý zájem ze strany vlády v Limě.

„Důvodem protestů je extrémní chudoba. Peru je bohatá země, má nerostné suroviny, je cílem turistů, oblíbené je zejména Cuzco, ale všechny peníze zůstávají v Limě, skoro nic nepošlou do Cuzka,“ citovala jednoho z demonstrantů agentura EFE.

Nepokoje ale ohrožují celou zemi, například i co se týče zásobování. Jih je totiž zemědělskou oblastí a podle ministerstva pro zemědělský rozvoj se tento měsíc ve srovnání s prosincem snížilo zásobování potravinami z tohoto regionu do Limy asi o pětinu. Jen dodávky brambor do Limy klesly v posledním týdnu o skoro třetinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme