Peru vyhostilo skupinku turistů, kteří poničili Machu Picchu. Jeden z nich čeká ve vazbě na soud

Peruánské úřady zadržely a vyhostily šest zahraničních turistů, kteří poničili dávné město Inků Machu Picchu. V Peru zůstane pouze osmadvacetiletý Argentinec, který uznal svůj podíl na vandalismu a ve vazbě čeká na soud.

Lima Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Machu Picchu (ilustrační foto) | Foto: Janek Kroupa | Zdroj: Český rozhlas

Čtyři muži a dvě ženy původem z Chile, Brazílie, Francie a Argentiny se do areálu dostali v sobotu v návštěvních hodinách a ukryli se, aby tam přečkali noc, což je přísně zakázáno. Strážci památky je zadrželi v neděli ráno. Skupina se nacházela v části Chrámu Slunce, který je pro veřejnost uzavřen, uvedla stanice Deutsche Welle.

Ostrovy Palau v Tichomoří zakázaly používání krémů na opalování s látkami poškozujícími korály

Číst článek

Argentinec, kterého čeká soud, se přiznal, že rozbil podlahu jednoho z chrámů. Obviněný je z „ničení peruánského kulturního dědictví“ a hrozí mu až čtyři roky za mřížemi.

Není to však poprvé, co návštěvníci 600 let staré město poničili. V roce 2004 byli dva Chilané odsouzeni k šestiměsíčnímu vězení za posprejování jedné ze stěn. Úřady je propustily, když zaplatili odškodnění 100 000 dolarů (v přepočtu 2,2 milionů korun). Umělecky vyžít se v srdci And v roce 2017 rozhodli i tři Argentinci a Kolumbijec, kteří byli zatčeni za malování graffiti.

Lima už minulý rok v květnu do jedné z nejvyhledávanějších památek Jižní Ameriky omezila vstup. Denně totiž komplex teras a chrámů navštívilo v průměru kolem 4000 lidí a peruánské úřady se obávaly opotřebení. Vstup do tří nejnavštěvovanějších míst - Chrámu Slunce, Chrámu Kondora a rituálního místa Intihuatana - omezily pouze na tři hodiny denně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme