Peruánská armáda osvobodila 40 lidí držených vzbouřeneckou teroristickou skupinou

Peruánská armáda zachránila čtyři desítky lidí, které na jedné farmě držela vzbouřenecká teroristická skupina se jménem Světlá stezka. Někteří ze zajatců strávili v otroctví třicet let. Ve skupině jsou i děti, které se v zajetí také narodily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domky z rákosu | Foto: Martin Mykiska

Masivní záchranná operace v odlehlém regionu zvaném sektor VRAEM se uskutečnila pár dní před největším státním svátkem, dnem nezávislosti. Čítala 120 vojáků, osvobozené převezly z místa čtyři vojenské vrtulníky.

Úřadům o farmě řekl jeden ze zajatců, který na ní dlouhá léta žil a kterému se před měsícem podařilo utéct. Mezi čtyřicítkou vězňů bylo 26 dětí a nezletilých. Někteří z nich se v zajetí narodily a údajně se při osvobozování bály, že je vojáci zabijí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Peruánská policie zachránila skupinu lidí drženou vzbouřeneckou skupinou. Zpravodaj ČRo David Koubek ve vysílání hovořil o jejich záchraně a také obecně o bezpečnosti v zemi

Většina zajatců byli původní obyvatelé kmene Ashaninka, žijícího v odlehlém regionu, nad kterým nemá policie ani armáda moc.

Další děti byly unesené z místních vesnic. Podle peruánského deníku La Republica přitom jejich rodiče často únosy nenahlásili, protože měli strach z pomsty.

Zajatci měli dělat de facto otrockou práci, podle terminologie skupiny Světlá stezka ale šlo o výrobní či produkční tábor.

Světlá stezka bojovala proti peruánské vládě hlavně v 80. letech, během konfliktu tehdy zahynulo na 70 tisíc lidí.

Cílem skupiny s oficiálním názvem Komunistická strana Peru bylo nastolení diktatury rolnického proletariátu. Proslula svou brutalitou a například odmítáním konceptu lidských práv. Peru, Spojené státy či Evropská společenství ji považovali za teroristickou organizaci.

V 80. letech postupně začala ovládat velká území Peru, ovšem v roce 1992 se zatčením jejího šéfa, profesora Guzmána, činnost skupiny značně zeslábla.

V zemi dnes působí jen zlomek původní organizace, většina jejích členů přešla z někdejší maoistické ideologie na obchod s drogami.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme