Pět islámských radikálů vězněných na Guantanamu se chce přiznat

Pět podezřelých teroristů na základně Guantanamu se chce přiznat. Islámští radikálové jsou podezřelí z přípravy útoků na Spojené státy z 11. září 2001. Je mezi nimi i Chálid Šajch Muhammad, považovaný za muže číslo tři v teroristické síti Al-Káida.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z podezřelých teroristů Chálid Šajch Muhammad po zatčení v roce 2003

Jeden z podezřelých teroristů Chálid Šajch Muhammad po zatčení v roce 2003 | Zdroj: ČTK

Pětice islámských radikálů čelí 2 973 obviněním z vražd - jednomu za každou oběť útoků z 11. září. Úmysl přiznat se sdělili v dopise soudci, který s nimi včera zahájil předběžné líčení před vojenským tribunálem na základně Guantanamo na Kubě.

Uvádějí, že se rozhodli sami, nebyli pod tlakem, nikdo jim nehrozil, nezastrašoval je ani jim nic nesliboval. Žádají zároveň stažení svých soudem přidělených obhájců. Soudce Steven Henley, který je má soudit, si není jist, jestli může jejich přiznání přijmout.

Na otázku, zda se chce přiznat, v případě, bude-li to možné, odpověděl předpokládaný vůdce pěti obžalovaných, Chálid Šajch Muhammad, že ano. O něco později to ale odmítl s tím, že chce počkat, až bude před soudem celá pětice. Dva z ní totiž před soudem nebyli, protože se přezkoumává, jestli nejsou duševně nemocní. Termín hlavního líčení nebyl zatím stanoven.

Budoucnost tohoto a příštích procesů před vojenským tribunálem není jasná. Úmysl obžalovaných přiznat se znamená, že hlavní proces zřejmě nezačne dřív než nastoupí do úřadu nově zvolený prezident Barack Obama. Ten dal najevo, že zvláštní vojenský tribunál, kritizovaný obhájci lidských práv, nepovažuje za správný a že chce vězení na Guantanamu zavřít.

Jednou z organizací, které se o to dlouhodobě zasazují, je nevládní Human Rights Watch. Jenifer Daskal z její Washingtonské pobočky má tuto kampaň na starosti. Nastupující prezident Obama se podle ní k uzavření Guantanama jednoznačně zavázal. Otázkou ovšem je, jak to udělat.

"Řešením nemůže být jednoduše přesunout zařízení, kde mohou být libovolně dlouho zadržovaní podezřelí bez soudu, do Spojených států," řekla Jenifer Daskal Českému rozhlasu.

Organizace Human Rights Watch proto vyzývá nastupující vládu, aby přezkoumala spisy všech lidí zadržovaných na Guantanamu. Ti z nich, kteří se opravdu dopustili zločinů, by pak měli být souzení před řádnými federálními soudy.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme