Pět kulek pro Popkova, který psal, o čem jiní mlčí. V Rusku zavraždili dalšího novináře

Ruští policisté v Krasnojarské oblasti našli tělo šéfredaktora listu Ton-M. Informaci přinesla agentura Interfax. Dmitrije Popkova, známého novináře a bojovníka proti korupci, zastřelil neznámý pachatel.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Webové stránky krasnodarského periodika Ton-M po Popkovově vraždě. Otevírá je rozloučení s mrtvým šéfredaktorem. | Foto: Repro Ton-M

Vyšetřovatelé se domnívají, že důvodem vraždy může být Popkovova novinářská činnost. List byl pravidelně centrem pozornosti ruských úřadů, čelil žalobám a jeho redakci několikrát prohledávali.

Dvakrát přežil smrtící jed. 'Utéct z Ruska? Takovou radost Kremlu neudělám,' říká známý Putinův kritik

Číst článek

Novinář působil dříve také jako člen místní rady ve městě Minusinsk. Mandátu ho zbavili poté, co byl v roce 2013 odsouzen ke 300 hodinám obecně prospěšných prací za údajné napadení mladistvého. Svou vinu u soudu popřel.

Heslem Popkovova listu je "Píšeme to, o čem jiní mlčí" a jeho publikace často vyvolávaly bouřlivou reakci veřejnosti. V jednom z rozhovorů Popkov uvedl, že místní úředníci, kteří list považují za "kost v krku", vyhrožují novinářům z redakce a zastrašují je.

Podle vyšetřovatelů šéfredaktora zabili ve středu večer, pachatel na Popkova pětkrát vystřelil. Tělo novináře bylo nalezeno na dvoře jeho domu.

Vzpomínka na 'bonmot'

V souvislosti s vraždami novinářů v Rusku k sobě nedávno připoutal pozornost český prezident Miloš Zeman. Během květnové návštěvy Číny při neformální příležitosti počastoval svůj ruský protějšek Vladimira Putina poznámkou, že "novináři by se měli likvidovat". 

Zemanův mluvčí později prohlásil, že šlo o "bonmot" a že jím Zeman zažertoval na účet davu novinářů, kolem něhož oba prezidenti v tu chvíli procházeli. Podle ruského žurnalisty Dmitrije Smirnova, který incident zachytil na kameru, však šéf Kremlu Zemanovu duchaplnost příliš neocenil. "Není potřeba je likvidovat, stačí je pokrátit." 

ČTK, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme