‚Útok na něj je útokem na nezávislou žurnalistiku.‘ Postřelený nizozemský novinář stále bojuje o život

Postřelený nizozemský investigativní novinář Peter R. de Vries stále bojuje v nemocnici o život. V minulosti několikrát čelil výhrůžkám likvidací. V úterý ho střelec z blízka zranil pěti ranami z pistole. Jedna z kulek zasáhla hlavu. Útok odsoudili nejen nizozemští politici a občané, ale taky mezinárodní společenství.

Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na místě střelby vzniklo pietní místo. Lidé tam nosí květiny, povzbudivé vzkazy, de Vriesovi přejí uzdravení a jeho rodině mnoho sil. | Foto: Eva Plevier | Zdroj: Reuters

Ve středu útok odsoudil nizozemský král Williem-Alexander při návštěvě Berlína.

V Amsterodamu podle nizozemských médií někdo postřelil novináře, v minulosti čelil výhrůžkám

Číst článek

„Peter de Vries je novinář a útok na něj je útokem na nezávislou žurnalistiku. Novinářům musí být umožněno vykonávat jejich práci svobodně a bez obav. Cítíme s jeho blízkými a jsme se všemi, kteří v naší zemi přispívají ke svobodě tisku,“ uvedl monarcha. Společně se svou ženou královnou Máximou označili útok za šokující.

Pokus o vraždu odsoudila německá vláda a okamžité vyšetření požaduje nevládní organizace Reportéři bez hranic. Šéf německé pobočky Christian Mihr řekl, že úřady musí zjistit, jestli se de Vries stal obětí organizovaného zločinu kvůli svým kritickým a neohroženým novinářským aktivitám.

Podle indexu svobody médií Reportérů bez hranic je Nizozemsko na šestém místě ze 180 posuzovaných zemí. Země patří mezi 10 nejsvobodnějších regionů pro média.

Motiv střelby

Útočník postřelil 64letého novináře, veterána investigativní žurnalistiky, když v úterý večer vycházel z budovy televize RTL, kde byl hostem talkshow.

Veřejnosti zatím motiv střelby známý není. Police drží ve vazbě dva podezřelé ve věku 21 a 35 let, které zadržela ještě ten den asi 60 kilometrů od Amsterodamu. Třetí zadržený, kterému je 18, už je na svobodě.

Peter R. de Vries je jedním z největších expertů na kriminalitu. Zabývá se podzemím - odhaloval zločince i drogové barony. Několikrát také pomohl policii vyřešit různé případy, včetně odložených a zvlášť těch, které se týkaly dětí a mladistvých. Podle deníku DutchNews má kontakty mezi zločinci. V minulosti kvůli své práci čelil hrozbám a výhrůžkám. Potřeboval policejní ochranu. V roce 2019 se dokonce dozvěděl, že byl na likvidačním seznamu jednoho z největších nizozemských kriminálníků.

Syn novináře Royce de Vries o útoku na otce promluvil v BBC. Zranění otce označil za noční můru, která se proměnila ve skutečnost. Ocenil ale ohromnou podporu, kterou rodině vyjadřuje společnost. Například na místě střelby vzniklo pietní místo. Lidé tam nosí květiny, povzbudivé vzkazy, de Vriesovi přejí uzdravení a jeho rodině mnoho sil.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme