‚Přestáváme tušit, co vlastně Británie chce udělat.‘ Slováci podporují krátký posun brexitu, řekl Pellegrini

Slovensko podporuje pouze krátkodobý posun termínu odchodu Británie z Evropské unie, a to nanejvýše do květnových voleb do Evropského parlamentu. Za klíčové Bratislava v této záležitosti považuje schválení dohody o spořádaném brexitu. Před summitem členských zemí EU to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini poslancům evropského výboru slovenského parlamentu.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Peter Pellegrini

Slovenský premiér Peter Pellegrini | Foto: Francois Walschaerts | Zdroj: Reuters

„Co se týče prodloužení lhůty, Slovensko chce podpořit krátkodobý posun, který by dal větší časový prostor na dokončení celého ratifikačního procesu. K tomu potřebujeme mít schválenou dohodu (o brexitu),“ uvedl Pellegrini.

Dodal, že Bratislava je proti otevření brexitové dohody, změny připouští pouze v doprovodné politické deklaraci.

Tusk připustil krátký odklad brexitu, ale až po schválení dohody. Francie Britům pohrozila vetem

Číst článek

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu požádala o přeložení termínu brexitu až na 30. červen, dosud se počítalo s 29. březnem.

‚Každý druhý den o něčem hlasují‘

„Neumím si představit, že by se měly ve Velké Británii konat volby do Evropského parlamentu, když se země rozhodla, že chce z Evropské unie vystoupit,“ řekl slovenský premiér.

Pellegrini kritizoval dosavadní postup Londýna. „Každý druhý den o něčem hlasují, ve skutečnosti to nepřináší žádný výsledek. Přestáváme tušit, co vlastně Británie chce udělat,“ řekl. Pokud chce Británie vystoupit z EU přátelsky, tak ať podle premiéra schválí dohodu o brexitu dojednanou s EU.

Předseda summitů Donald Tusk už souhlas s „krátkým odkladem“ podmínil tím, že britský parlament příští týden na třetí pokus konečně schválí od prosince hotový text dohody o spořádaném brexitu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme