Slovenský parlament premiéra Pellegriniho neodvolal. Opozice k tomu neměla dost hlasů

Slovenský premiér Peter Pellegrini v úterý podle očekávání přečkal v parlamentu pokus opozice o jeho odvolání, byť koalice v uplynulých dnech přišla o těsnou většinu v Národní radě. Opoziční strany na prosazení svého návrhu neměly dostatek hlasů.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Pellegrini v úterý přečkal opozice o jeho odvolání. | Foto: Francois Walschaerts | Zdroj: Reuters

Pro vyslovení nedůvěry Pellegrinimu, a tím i celé vládě, hlasovalo 62 ze 131 přítomných poslanců. K odvolání předsedy vlády byl zapotřebí souhlas nadpoloviční většiny ze všech 150 poslanců, tedy aspoň 76 hlasů.

Monika Jankovská ve slovenské justici zdaleka nekončí

Číst článek

Opozice ještě v srpnu navrhla svolat poslaneckou schůzi věnovanou vyslovení nedůvěry Pellegrinimu kvůli tomu, že se premiér nezasadil o odvolání náměstkyně ministra spravedlnosti Moniky Jankovské.

Jankovská byla státní tajemnicí ministerstva spravedlnosti a podle médií si vyměnila tisíce zpráv s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, který čelí kromě jiného obvinění z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Jankovská mohla ovlivňovat vyšetřování Kočnerových kauz i soudní rozhodnutí o nich. 

Bývalá tajemnice spravedlnosti komunikaci s Kočnerem popřela, v září ale oznámila rezignaci na funkci ve vedení ministerstva. Prý kvůli mediálnímu tlaku na její rodinu. Předtím jí policie, stejně jako několika pracovníkům justice včetně soudců, zabavila mobilní telefon.

Opozice tvrdí, že ji měl premiér Pellegrini odvolat mnohem dřív, okamžitě, jak se pochybnosti objevily. Koalice má ale v Národní radě většinu, 66 poslanců se tak postavilo na stranu premiéra, 62 hlasovalo pro konec jeho vlády. 

Protahované jednání

Poslanci jednali o návrhu vyslovit nedůvěru předsedovi vlády minulý pátek na mimořádné schůzi, která trvala více než deset hodin. Již předem přitom rozhodli, že hlasování se uskuteční až v úterý dopoledne.

Slovenská koalice v uplynulých dnech přišla o těsnou většinu v Národní radě, když poslanecký klub menší koaliční strany Most-Híd opustili dva zákonodárci. S koalicí ale již dlouhodobě obvykle hlasuje několik z více než dvou desítek nezařazených poslanců.

‚Někdo se pokusil vytvořit stát ve státě.‘ Čaputová vybídla k odchodu političku spojovanou s Kočnerem

Číst článek

V čele vlády Pellegrini loni vystřídal předsedu strany Směr-SD Roberta Fica, který z funkce premiéra odstoupil v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Kuciaka a jeho partnerky.

Pellegrini je místopředsedou Směru-SD, jež navzdory dlouhodobému poklesu popularity zůstala nejoblíbenější politickou stranou v zemi. Stávající tříčlenná koalice by podle průzkumů veřejného mínění potřebou většinu ve sněmovně již ale nezískala.

Parlamentní volby na Slovensku jsou naplánovány na konec února příštího roku.

pan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme