Pětibojař Svoboda obdivuje plavce Phelpse, fotbal by s ním ale nehrál

Na olympiádu se ještě nekvalifikoval, nikdo nepochybuje o tom, že se tak stane. I proto si pětibojař David Svoboda ve svém tréninkovém plánu nedělá zbytečná okýnka. Trénuje třeba i na pražském stadioně Juliska, který je spojen především s atletikou a fotbalem, nikoli ale právě na promrzlém trávníku či atletickém oválu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderní pětibojař David Svoboda | Foto: www. pentathlon.cz

„Dobrý den, prosím vás, kde je tady bazén? Těmito dveřmi vpravo přes pánskou šatnu dolů? Děkuju.“

Poté, co se labyrintem chodem a schodů konečně dostanu k pánským sprchám, už slyším, jak hlavní kouč Davida Svobody Jakub Kučera komanduje v bazénu svého svěřence, který ale poslušně dělá to, co se po něm chce.

Přicházím k bazénu, v něm naplno plave kraulem David a jeho trenér mu na břehu měří rychlost a frekvenci. Jako laik se ale musím zeptat, k čemu je ta frekvence dobrá.

„To, co mu hlásím, je ve vztahu k závodní rychlosti a má to pro něj největší efekt. Pokud bude ve frekvenci významně níž nebo nebude schopný ji regulovat, může tím být jeho výsledný výkon negativně ovlivněn,“ popisuje Jakub Kučera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Štěpán Pokorný mluvil s pětibojařem Davidem Svobodou o vyhlídkách pro olympiádu v Londýně i jeho obdivu k americkému plavci Michaelu Phelpsovi

Následně se ho zeptám na věci, které mě o Davidu Svobodovi nejvíce zajímají, k čemuž je jako osoba nejpovolanější hodně nakloněn. Začneme tím, jak je na tom nejlepší český pětibojař posledních let konkrétně s plaváním.

„Jestli se ptáte na výkonnost, z pohledu mezinárodní konkurence – třeba v porovnání z finále mistrovství světa – je v plavání lehce nadprůměrný, ale nepatří do skupiny úplně nejrychlejších. Je to disciplína, ve které David neztrácí. Nemá tu svoji strukturu výkonnosti postavenou na tom, že plaváním bude významně získávat, není to ale ani jeho slabina,“ vysvětluje Kučera.

„Když se zeptám na olympiádu, je třeba trošku v hlavě, že by se nemuselo vydařit se tam dostat?“ ptám se opatrně.

„Obavy tam určitě nejsou, takový je sportovní život. Pokud David potvrdí svoji výkonnost, a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by to tak nemělo být, kvalifikovat se na olympiádu by pro ně pořád ještě mělo být povinností. Pro nás i pro něj nemůže být hlavním cílem se do Londýna dostat, ale udělat všechno pro to, aby v Londýně závodil co nejvýš.“

Trénink s Phelpsem

Jsme ale na plaveckém tréninku, tak se vrátíme k této disciplíně pětiboje. David konečně splnil veškeré tréninkové povinnosti a má čas se věnovat i mně. Do olympiádu zbývá přibližně sedm měsíců a přípravy sportovců jsou v plném proudu. I proto odjel David Svoboda do amerického Colorada, kde trénoval například po boku fenomenálního plavce Micheala Phlepse.

„Pozoruju ho a obdivuju už delší dobu. Teď jsem to viděl na vlastní oči a zase jsem si připomněl, jak je dobrý. Překvapila mě ale spousta jiných věcí. Je vidět, že je to opravdu velmi specializovaný sportovec, na pětiboj by se asi moc nehodil, o to lepší je ale samozřejmě v plavání,“ vypozoroval David Svoboda.

David Svoboda na svém hnědákovi

„Zahrál byste sis s ním třeba fotbal nebo jinou míčovou hru?“ položím úsměvnou otázku.

„To je to, o čem mluvím – radši ne. Trenér mu to navíc zakazuje, protože není moc šikovný na nic jiného než na plavání,“ směje se český pětibojař.

Po té, co David splnil povinnosti jak v bazénu, tak ty mediální, rychle spěchal do sprchy a na odpolední jezdecký trénink do Poděbrad. Takovýto náročný program má šest dní v týdnu. Ale to už je úděl vrcholových sportovců, kteří jako odměnu za odvedenou dřinu zažijí olympijskou atmosféru.

Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme