Petice čínských exfunkcionářů k cenzuře zmizela z internetu

Skupina někdejších čínských prominentů žádá zrušení cenzury. Petici zveřejnili krátce před pátečním zasedáním Ústředního výboru vládnoucí strany. O politických reformách pak mluví i sám premiér, to vše navíc v době, kdy Nobelovu cenu míru získal Liou Siao-po uvězněný za to, že žádal demokratizaci čínské společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Zpravodaj českého rozhlasu v Asii Robert Mikoláš se v Odpoledním Radiožurnálu zamýšlel, zda se dá dá mluvit o čerstvém větru přicházejícím z Východu, resp. o možných změnách autoritářského režimu?

Vzhledem k poslednímu prohlášení čínského ministerstva zahraničí ohledně Nobelovy ceny míru udělené vězněnému ochránci lidských práv, tedy že toto ocenění vybízí k podpoře zločinnosti, by se spíše hodila odpověď, že z Pekingu zatím stále přichází mráz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš v Odpoledním Radiožurnálu

Volání po změnách

Přesto je pravda, že v posledních dnech se objevily snahy o změnu ve zkostnatělé společnosti, tedy co se politiky vládnoucí strany v oblasti kontroly nad vším a nad všemi týče. K nim patří i zmíněná výzva, za níž mimochodem stojí i bývalý tajemník Mao Ce-tunga a dřívější šéfové stranického deníků či vládní agentury.

Petice už ovšem byla z internetu odstraněna, takže její další šíření je prakticky zastaveno. K většímu množství obyvatel ČLR se tak ani ona nedostane, mimochodem jí podepsalo kolem 500 lidí, což je z čínského pohledu skutečně jen zrnko v písku.

Přesto o politických reformách dnes zcela výjimečně píší i mnohé čínské noviny. Stejně tak se zmiňují o tom, že se Wen Ťia-pao objeví v příštím vydání magazínu Time na titulní straně, ale spíše to svědčí o tom, že se nejvyšší představitelé KSČ budou tomuto tématu věnovat. Málokdo této iluzi, že by v Číně skutečně mohlo dojít k nějakým demokratickým změnám, věří a může být i uměle vytvářena.

ÚV a reformy

Na druhé straně čínský premiér Wen Ťia-pao nedávno v televizi CNN otevřeně mluvil o nutnosti politických reforem, i jeho slova se však k obyvatelům ČLR nedostala, Centrální oddělení propagandy KS ho totiž také zcenzurovalo.

Peking | Foto: Robert Mikoláš

V pátek začíná zasedání ÚV Komunistické strany Číny. Hlavním tématem je nadcházející pětiletý plán, v zákulisí se však mluví, že by mohl být projednán i příp.schválen i 30letý plán zaměřený právě na společenské a politické reformy.

Co se týče jméno příštího gen.tajemníka komunistické strany a následně i prezidenta a šéfa ozbrojených sil, který v těchto funkcích po r.2012 vystřídá současnou hlavu státu Chu Ťin-taa, to zřejmě ještě oficiálně nepadne. Uvnitř strany totiž probíhá prakticky permanentní boj o moc a i když největší šance stát se lídrem nejlidnatější země světa má dosavadní viceprezident Si Ťin-pching, syn revolučního hrdiny, stále je ve hře i oblíbenec současného prezidenta, Li Kche-čchiang.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme