Petice čínských exfunkcionářů k cenzuře zmizela z internetu

Skupina někdejších čínských prominentů žádá zrušení cenzury. Petici zveřejnili krátce před pátečním zasedáním Ústředního výboru vládnoucí strany. O politických reformách pak mluví i sám premiér, to vše navíc v době, kdy Nobelovu cenu míru získal Liou Siao-po uvězněný za to, že žádal demokratizaci čínské společnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice. Ilustrační foto.

Klávesnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Zpravodaj českého rozhlasu v Asii Robert Mikoláš se v Odpoledním Radiožurnálu zamýšlel, zda se dá dá mluvit o čerstvém větru přicházejícím z Východu, resp. o možných změnách autoritářského režimu?

Vzhledem k poslednímu prohlášení čínského ministerstva zahraničí ohledně Nobelovy ceny míru udělené vězněnému ochránci lidských práv, tedy že toto ocenění vybízí k podpoře zločinnosti, by se spíše hodila odpověď, že z Pekingu zatím stále přichází mráz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš v Odpoledním Radiožurnálu

Volání po změnách

Přesto je pravda, že v posledních dnech se objevily snahy o změnu ve zkostnatělé společnosti, tedy co se politiky vládnoucí strany v oblasti kontroly nad vším a nad všemi týče. K nim patří i zmíněná výzva, za níž mimochodem stojí i bývalý tajemník Mao Ce-tunga a dřívější šéfové stranického deníků či vládní agentury.

Petice už ovšem byla z internetu odstraněna, takže její další šíření je prakticky zastaveno. K většímu množství obyvatel ČLR se tak ani ona nedostane, mimochodem jí podepsalo kolem 500 lidí, což je z čínského pohledu skutečně jen zrnko v písku.

Přesto o politických reformách dnes zcela výjimečně píší i mnohé čínské noviny. Stejně tak se zmiňují o tom, že se Wen Ťia-pao objeví v příštím vydání magazínu Time na titulní straně, ale spíše to svědčí o tom, že se nejvyšší představitelé KSČ budou tomuto tématu věnovat. Málokdo této iluzi, že by v Číně skutečně mohlo dojít k nějakým demokratickým změnám, věří a může být i uměle vytvářena.

ÚV a reformy

Na druhé straně čínský premiér Wen Ťia-pao nedávno v televizi CNN otevřeně mluvil o nutnosti politických reforem, i jeho slova se však k obyvatelům ČLR nedostala, Centrální oddělení propagandy KS ho totiž také zcenzurovalo.

Peking | Foto: Robert Mikoláš

V pátek začíná zasedání ÚV Komunistické strany Číny. Hlavním tématem je nadcházející pětiletý plán, v zákulisí se však mluví, že by mohl být projednán i příp.schválen i 30letý plán zaměřený právě na společenské a politické reformy.

Co se týče jméno příštího gen.tajemníka komunistické strany a následně i prezidenta a šéfa ozbrojených sil, který v těchto funkcích po r.2012 vystřídá současnou hlavu státu Chu Ťin-taa, to zřejmě ještě oficiálně nepadne. Uvnitř strany totiž probíhá prakticky permanentní boj o moc a i když největší šance stát se lídrem nejlidnatější země světa má dosavadní viceprezident Si Ťin-pching, syn revolučního hrdiny, stále je ve hře i oblíbenec současného prezidenta, Li Kche-čchiang.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme