Pětici vysokých polských politiků hrozí lustrační soud

Pět vysoce postavených polských politiků by mělo dobrovolně rezignovat na své funkce. Jinak se dostanou před lustrační soud. Oznámil to mluvčí polského ombudsmana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svazky StB | Foto: Archiv ČRo

Lustrační aféry patří ke každodennímu koloritu této země. Mluvčí polského ochránce veřejného zájmu Boguslav Nizieňski chce ale před svým odchodem do důchodu ulovit několik velkých ryb. Mluvčí zatím neprozradil, o jaká jména jde. Těmto politikům dal ještě několik dní na rozmyšlenou, pak zahájí lustrační proces.

Dokumentaci o spolupráci Poláků s komunistickými tajnými službami shromáždil Ústav paměti národa. Materiály ale nejsou úplné a mohou obsahovat podvrhy. Domnívá se to například Malgorzata Niezabitowska, bývalá významná disidentka a pozdější mluvčí vlády prvního nekomunistického premiéra Tadeusze Mazowieckého.

Niezabitowska se před lustračním soudem chce očistit od podezření, že spolupracovala se státní bezpečností. Její svazky ale z archivu záhadně zmizely, k dispozici jsou jen fotokopie. Případ je už několik dní na prvních stránkách polských novin, protože zpochybňuje důvěryhodnost lustračních materiálů.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme