Německý poslanec AfD Bystroň si během služební cesty zastřílel s rasisty. Zeman ho nedávno přijal na Hradě

Německý poslanec českého původu Petr Bystroň se na služební cestě v Jihoafrické republice sešel s členy krajně pravicové skupiny Suidlanders. Zároveň se s nimi zúčastnil společného cvičení ve střelbě. Služební cestu poslanci německé protiimigrační Alternativy pro Německo hradil Spolkový sněm, informovala televize ARD. Bystroně přijal v září na Pražském hradě prezident Miloš Zeman.

Berlín/Kapské Město Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý poslanec českého původu Petr Bystroň protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD)

Německý poslanec českého původu Petr Bystroň protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) | Zdroj: Profimedia

Skupina Suidlanders jsou podle agentury DPA protestantismem inspirované uskupení bělochů ze zálibou ve zbraních a „s jednoznačným sklonem k rasismu“. Zástupce AfD v zahraničním výboru Spolkového sněmu pak potvrdil, že se cvičení ve střelbě zúčastnil.

Filip: Zemanovo jednání se zástupcem AfD nechápu. Poškozuje to zájmy Česka

Číst článek

Němečtí sociální demokraté (SPD) a Zelení Petra Bystroně z AfD ostře kritizovali. Místopředseda Spolkového sněmu Thomas Oppermann (SPD) na twitteru napsal, že pokud se Bystroň cvičné střelby opravdu zúčastnil, měla by se o věc zajímat německá kontrarozvědka. „A možná to byla jeho poslední služební cesta,“ podotkl Oppermann.

Poslankyně za Zelené Britta Hasselmannová poznamenala, že AfD se nemůže vážně tvářit, že nemá nic společného s rasismem. Služební cesta s nácvikem střelby je podle ní neslýchaný skutek, který „volá po objasnění“.

Bystroň sám řekl televizi ARD, že se styky se Suidlanders nemá žádný problém. Podle něj jde o organizaci vzešlou z jihoafrické občanské společnosti. „Vnímal jsem to tak, že to je organizace převážně bílých farmářů, kteří mají strach o svůj život a organizují se, aby přežili, pokud by došlo k nejhoršímu,“ prohlásil Bystroň.

Steve Bannon na návštěvě u Zemana. Prezident přijal v Lánech bývalého hlavního Trumpova poradce

Číst článek

Podle DPA neexistují spolehlivé údaje o počtu členů Suidlanders. Odhady však hovoří o několika tisících, samotná organizace pak o desetitisících. Členové pocházejí především z menšiny hovořící afrikánštinou, která byla u moci do překonání režimu apartheidu v roce 1994.

Jihoafrická vláda se od minulého roku vyslovuje pro vyvlastnění bílých majitelů pozemků bez odškodnění, což je podle DPA vodou na mlýn malých extremistických skupin v JAR.

Bystroň v září doprovázel schůzku českého prezidenta Miloše Zemana s bývalým hlavním stratégem Bílého domu Stevem Bannonem, který usiloval o spojení nacionalistických a populistických sil v Evropě. Prezident je oba přijal na Pražském hradě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme