Německý poslanec AfD Bystroň si během služební cesty zastřílel s rasisty. Zeman ho nedávno přijal na Hradě

Německý poslanec českého původu Petr Bystroň se na služební cestě v Jihoafrické republice sešel s členy krajně pravicové skupiny Suidlanders. Zároveň se s nimi zúčastnil společného cvičení ve střelbě. Služební cestu poslanci německé protiimigrační Alternativy pro Německo hradil Spolkový sněm, informovala televize ARD. Bystroně přijal v září na Pražském hradě prezident Miloš Zeman.

Berlín/Kapské Město Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý poslanec českého původu Petr Bystroň protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) | Zdroj: Profimedia

Skupina Suidlanders jsou podle agentury DPA protestantismem inspirované uskupení bělochů ze zálibou ve zbraních a „s jednoznačným sklonem k rasismu“. Zástupce AfD v zahraničním výboru Spolkového sněmu pak potvrdil, že se cvičení ve střelbě zúčastnil.

Filip: Zemanovo jednání se zástupcem AfD nechápu. Poškozuje to zájmy Česka

Číst článek

Němečtí sociální demokraté (SPD) a Zelení Petra Bystroně z AfD ostře kritizovali. Místopředseda Spolkového sněmu Thomas Oppermann (SPD) na twitteru napsal, že pokud se Bystroň cvičné střelby opravdu zúčastnil, měla by se o věc zajímat německá kontrarozvědka. „A možná to byla jeho poslední služební cesta,“ podotkl Oppermann.

Poslankyně za Zelené Britta Hasselmannová poznamenala, že AfD se nemůže vážně tvářit, že nemá nic společného s rasismem. Služební cesta s nácvikem střelby je podle ní neslýchaný skutek, který „volá po objasnění“.

Bystroň sám řekl televizi ARD, že se styky se Suidlanders nemá žádný problém. Podle něj jde o organizaci vzešlou z jihoafrické občanské společnosti. „Vnímal jsem to tak, že to je organizace převážně bílých farmářů, kteří mají strach o svůj život a organizují se, aby přežili, pokud by došlo k nejhoršímu,“ prohlásil Bystroň.

Steve Bannon na návštěvě u Zemana. Prezident přijal v Lánech bývalého hlavního Trumpova poradce

Číst článek

Podle DPA neexistují spolehlivé údaje o počtu členů Suidlanders. Odhady však hovoří o několika tisících, samotná organizace pak o desetitisících. Členové pocházejí především z menšiny hovořící afrikánštinou, která byla u moci do překonání režimu apartheidu v roce 1994.

Jihoafrická vláda se od minulého roku vyslovuje pro vyvlastnění bílých majitelů pozemků bez odškodnění, což je podle DPA vodou na mlýn malých extremistických skupin v JAR.

Bystroň v září doprovázel schůzku českého prezidenta Miloše Zemana s bývalým hlavním stratégem Bílého domu Stevem Bannonem, který usiloval o spojení nacionalistických a populistických sil v Evropě. Prezident je oba přijal na Pražském hradě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme