Díky české iniciativě bude mít Ukrajina 500 tisíc kusů munice, do roka to může být další milion, tvrdí Fiala

Díky české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu se již podařilo sehnat 500 000 kusů dělostřelecké munice a není důvod, proč by to do roka nemohl být další milion. V konzervativním americkém think-tanku, Hudsonském institutu, to v úterý řekl český premiér Petr Fiala (ODS), který je na dvoudenní návštěvě USA.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Fiala (ODS) při projevu v Hudsonském institutu

Premiér Petr Fiala (ODS) při projevu v Hudsonském institutu | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Fiala v projevu, v němž hovořil mimo jiné o československé zkušenosti s komunismem, invazi vojsk Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou v roce 1968 či důležitosti NATO, vyzdvihl dosavadní českou pomoc Ukrajině a představil posluchačům českou muniční iniciativu.

Munice pro Ukrajinu za 1,5 miliardy dolarů? ‚Nesmysl, vyjde na dvojnásobek,‘ říká vyjednavač

Číst článek

„Jsem rád, že v tuto chvíli se k naší iniciativě připojilo již asi dvacet zemí - od Kanady, Německa a Nizozemska až po Polsko. Díky nim můžeme nyní poskytnout 500 000 kusů dělostřelecké munice,“ uvedl český premiér. „Neexistuje žádný důvod, proč bychom v příštích 12 měsících nemohli dodat další milion kusů,“ doplnil.

Muniční iniciativu předseda české vlády popsal jako snahu zajistit nákup munice z třetích zemí, dokud ji nebudou dostatek vyrábět státy na Západě. „Máme know-how, kontakty a zkušenosti,“ poznamenal Fiala.

Českou republiku premiér označil za schopného a spolehlivého spojence s vyvinutým obranným průmyslem a dobrými obchodními kontakty po celém světě. Připomenul také československé zbrojní dodávky mladému izraelskému státu v roce 1948.

Český prezident Petr Pavel v úterý při návštěvě Zlínského kraje ocenil, že česká iniciativa na nákup munice pro Ukrajinu nabrala tempo. Minulý týden přitom řekl, že Česká republika už identifikovala přes milion kusů munice, které by bylo možné v mimounijních státech zakoupit pro zemi, která se už déle než dva roky brání ruské ozbrojené agresi.

Dvoudenní návštěvu Spojených států amerických zahájil Fiala v pondělí v sídle Ústřední zpravodajské služby, při které ho provázeli šéfové všech tří českých tajných služeb. Setkal se též s krajany a večer s americkým prezidentem Joem Bidenem. V úterý bude jednat také s představiteli Kongresu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme