Prezident Pavel je v Dnipru. Setkal se s místními politiky, navštívil centrum pro uprchlíky a nemocnici

Prezident Petr Pavel je ve východukrajinském městě Dnipro. Jde první hlavu státu, která ho od začátku války navštívila. Setkal se s oblastním ředitelem Serhijem Lysakem, který Česku poděkoval za humanitární pomoc i ochotu podílet se na rekonstrukci celé oblasti. Ve městě ale prezident uctil i památku obětí ruského útoku ze 14. ledna. „Je to velice silný okamžik, kdy si člověk uvědomí, že nežijeme v prostředí, které je prosto všeho násilí,“ řekl.

Aktualizováno Dnipro (Aktualizováno: 18:22 29. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěva Petra Pavla v Dnipru se liší od jeho předchozího setkání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jak totiž sám Pavel vysvětlil, zatímco se Zelenským jednal zejména o zbrojní, vojenské pomoci Ukrajině, návštěva Dnipra má především hospodářský a humanitární rozměr.

„Dnes jsem zamířil dál na východ, abych ukázal, že ČR to s patronátem nad Dněpropetrovskou oblastí myslí vážně. Ujistil jsem gubernátora Serhiye Lysaka, že na rekonstrukci nejsou sami,“ napsal Pavel na Twitter.

Právě šéf tamní oblastní správy Lysak za humanitární pomoc Česka Pavlovi po přivítání, také osobně poděkoval. Východoukrajinské město je totiž obrovským průmyslovým a obchodním centrem celé oblasti a právě Česká republika převzala nad pomocí a její rekonstrukcí patronát.

Prezident Pavel navštívil také místo, kde 14. ledna ruská raketa usmrtila desítky civilistů. „Člověk je v přímém dotyku s tím, co válka přináší běžným lidem. Zrovna dnešní zkušenost z Dnipra, kdy člověk projíždí městem, které vypadá jako kterékoliv z našich a najednou narazí na proluku, která vznikla zásahem řízené střely do civilního prostoru. Zemřelo tam 46 lidí... je to velice silný okamžik, kdy si člověk uvědomí, že nežijeme v prostředí, které je prosto všeho násilí. Jsme naopak jeho součástí a musíme si toho být vědomi,“ popsal prezident.

Kromě setkání s gubernátorem, absolvoval prezident také setkání se starostou Dnipra Borisem Filatovem. Navštívil také zařízení pro uprchlíky z okupovaných oblastí Ukrajiny. Poslední zastávkou pak byla nemocnice za hranicemi města, kde léčí zraněné vojáky a kam Česko dodalo také devět speciálně upravených postelí.

Další program prezidenta Pavla ve městě je podle zpravodaje Radiožurnálu Martina Dorazína, který na místě celou návštěvu sleduje, utajený. A to zejména z bezpečnostních důvodů. Město totiž leží jen několik desítek kilometrů od frontové linie a v pátek se stalo jedním z terčů rozsáhlého ruského raketového útoku. V jeho důsledku zemřeli ve městě dva lidé.

Společná návštěva

Pavel dorazil na Ukrajinu v pátek společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Hned ten den kromě hlavního města navštívili i několik míst, které ruská okupace zasáhla nejvíc - třeba Borodjanku. Sám Pavel pak ještě odjel do Buči, kde po ruské okupaci zůstaly stovky mrtvých.

Česko po návštěvě plánuje zintenzivnit podporu Ukrajiny. Už v pátek nastínil třeba i právě plány v Dnipropetrovské oblasti.

„Máme za cíl výhledově otevřít generální konzulát, kde chceme spolupracovat v pěti oblastech. Energetika, vodní hospodářství, zdravotnictví, dopravní infrastruktura a bydlení. A ve všech těchto oblastech máme už částečně rozpracované některé projekty, některé tam budeme v brzké době i diskutovat,“ popsal český prezident s tím, že adresu by měla změnit i česká ambasáda v Kyjevě, protože už nevyhovuje současným potřebám.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme