Hamásu nezáleží na osudu Palestinců. Teroristická organizace není zástupcem lidu, řekl Pavel

Palestinské hnutí Hamás se svým konáním v Gaze jasně postavilo do situace teroristické organizace, která porušuje všechny principy, ale ukázalo také, že mu vůbec nezáleží na osudu běžných Palestinců. Na tiskovém briefingu při návštěvě Izraele to v pondělí řekl český prezident Petr Pavel. Hamás by podle něj rozhodně neměl být považován za legitimního zástupce palestinského lidu.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel si prohlíží Kneset s jeho předsedou Amirem Ohanou

Petr Pavel si prohlíží Kneset s jeho předsedou Amirem Ohanou | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Česká vláda podle Pavla vyčlenila 10 milionů korun na humanitární pomoc, z toho polovinu pro palestinské civilisty prostřednictvím Světového potravinového programu. Druhá polovina je určena pro izraelské zdravotnické organizace.

Kalhousová k Pavlově návštěvě: Česko opět vystoupilo z řady v době, kdy je situace pro Izrael velmi obtížná

Číst článek

Izrael dělá podle Pavla vše pro to, aby při své vojenské operaci v Pásmu Gazy minimalizoval ztráty na civilním obyvatelstvu a aby se k palestinským občanům dostala pomoc.

Aktuálně se podle izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga do Pásma Gazy dostane téměř 250 kamionů s pomocí denně, což znamená desítky tisíc tun materiálu. Pavel řekl, že v brzké době by to mělo být až 400 kamionů denně.

Civilní ztráty jsou způsobeny zejména tím, že za obyvatelstvo Hamás schovává veškerou svoji aktivitu, míní český prezident. Při izraelské vojenské operaci v Gaze podle tamních úřadů řízených Hamásem přišlo o život přes 24 000 Palestinců, včetně členů Hamásu. Informace belze ověřit z nezávislých zdrojů. 

‚Vinu nese Hamás‘

Podle Pavla bojovníci Hamásu civilistům často i pod hrozbou použití zbraně neumožňují opustit prostor, i když izraelské ozbrojené síly vydají varování před útoky. „Pak ten, kdo nese hlavní vinu za civilní oběti, není izraelská armáda, ale Hamás sám,“ prohlásil Pavel.

Izrael zahájil ofenzivu v Gaze v reakci na útok Hamásu, který v oblasti vládne od roku 2007 a jehož ozbrojenci 7. října napadli izraelské pohraničí, kde povraždili na 1200 lidí a asi 240 osob unesli. Stovku rukojmích propustilo hnutí, které EU i USA pokládají za teroristickou organizaci, koncem listopadu a na 130 lidí dál zadržuje.

Pavel v pondělí v Jeruzalémě jednal se svým protějškem Herzogem, premiérem Benjaminem Netanjahuem, předsedou Knesetu Amirem Ohanou a členem válečného kabinetu Bennym Gancem. Původně plánované setkání s ministrem obrany Joavem Galantem se neuskutečnilo kvůli pracovním povinnostem člena izraelské vlády.

Izraelské vedení není jednotné v otázce dvoustátního řešení konfliktu na Blízkém východě a tedy vzniku samostatné Palestiny, míní česká hlava státu. S Herzogem se Pavel shodl na tom, že cesta k určité formě palestinské státnosti je dlouhodobým řešením, premiér Netanjahu si není jistý, že by to problém vyřešilo.

Premiér Izraele totiž podle Pavla poukazuje na to, že problém mezi Palestinou a Izraelem je mnohem starší než samotná státnost Izraele a že v době, kdy byla Palestincům nabídnuta forma státnosti, ti ji odmítli.

Pavel podpořil právo Izraele se bránit. ‚Civilní oběti nás ale znepokojují,‘ řekl na schůzce Herzogovi

Číst článek

S izraelskými politiky Pavel hovořil také o ekonomické spolupráci, především co se týče dopravní infrastruktury nebo kontraktů na dodávky radiolokátorů, bezpilotních prostředků a systémů protiletadlové obrany krátkého a středního dosahu. Jednali také o spolupráci ve vědě, technice či vzdělávání.

V pondělí večer se prezident Pavel setká také s rodinami unesených rukojmí za účasti izraelského ministra zahraničí Jisraela Kace. Navštíví také Rakouský poutní hospic u Svaté Rodiny v Jeruzalémě. V úterý navštíví vojenskou základnu zasaženou útoky ze 7. října a jednat bude o kybernetické bezpečnosti.

Večer pak odletí do Kataru, kde se ve středu setká s emírem Tamimem bin Hamadem Sáním a s místopředsedou vlády a ministrem obrany Chálidem bin Muhammadem Attíjou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme