Pavel si v Jordánsku prohlédl obrněné vozy. Přivezl i tunu sušené dětské výživy pro Palestince

Česko bude hledat další možnosti jak pomoct civilistům v Pásmu Gazy. Během návštěvy Jordánska to oznámil prezident Petr Pavel. Do Ammánu s sebou přivezl i humanitární pomoc pro Palestince včetně více než tuny sušené dětské výživy, která podle něj pokryje potřebu několika tisíc dětí v Pásmu Gazy po několik týdnů. Jordánsko Pavel označil za klíčového partnera na Blízkém východě.

Ammán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Petr Pavel mluvil během svého pracovního programu o možnostech další vojenské spolupráce. Ve zbrojovce nedaleko Ammánu si prohlédl obrněné vozy, kterých Jordánci postavili na podvozcích Tatra už stovky. Za perspektivní označil místní produkci rušiček dronů.

Pavel také zdůraznil české humanitární aktivity. V největší jordánské nemocnici předal dar 25 polohovacích a transportních lůžek a dvou inkubátorů od českých firem.

Izraelské tanky vjely do centra Rafáhu. Do města předtím uprchlo přes milion Palestinců

Číst článek

Pomoc, kterou vládní letoun s českým prezidentem dopravil do Ammánu, bude jordánská strana distribuovat do Pásma Gazy. „Od počátku, kdy krize vypukla, jsme upozorňovali nejen na nutnost zachovávat mezinárodní humanitární právo, ale také na ochranu civilistů a pomoc lidem v nouzi,“ řekl Pavel. Česko se podle něj humanitární pomoci věnuje dlouhodobě a bude hledat další možnosti.

„Situace civilních obyvatel v Gaze je dnes opravdu velice těžká. Myslím, že bychom se měli připojit ke všem těm, kteří usilují o co nejdřívější zastavení konfliktu, humanitární pomoc a následně potom řešení problému mezi Palestinci a Izraelci tak, aby bylo dlouhodobé a nevedlo během několika let k další eskalaci,“ dodal prezident.

Pavel si nedělá ambice, že by se problém podařilo vyřešit v krátké době. „Nicméně ze všech jednání, která jsem měl, vyplývá, že má-li být řešení trvalé, musí být systémové. Nesmí být ve smyslu porážka Hamásu a pak nastane mír. Mír může nastat jen tehdy, když budou uspokojivě vyřešeny palestinsko-izraelské vztahy,“ poznamenal. Česko vidí budoucnost ve dvoustátním uspořádání.

Ve středu se Pavel setká s jordánským králem Abdalláhem II. a korunním princem Husajnem.

Prezident Petr Pavel v Jordánsku | Foto: Martin Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme