‚Republika malá rozlohou, ale velká významem.‘ Pavel jednal v americkém Kongresu s Českým klubem

Ještě před vypuknutím jubilejního summitu NATO jednal český prezident Petr Pavel v americkém Kongresu se zákonodárci z demokratického i republikánského tábora. „Zajímala je bezpečnostní situace, výhledy na možná řešení na Ukrajině, zajímala je také situace v Maďarsku a na Slovensku,“ shrnul prezident pro novináře po setkání. Podobná témata probral v úterý odpoledne i se šéfem Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem.

Od zpravodajky z místa Washington D.C. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přiletěli do USA

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přiletěli do USA | Foto: Jose Luis Magana | Zdroj: ČTK / AP

Během úterý, před zahájením summitu Severoatlantické aliance, stihl prezident Petr Pavel tři schůzky v americkém Kongresu. Nejprve se potkal s kongresmany z takzvaného Českého klubu.

V něm se sdružují demokraté i republikáni, kteří mají vztah k Česku, ať už jde o rodinné vazby, nebo zastupují okrsky, ve kterých žijí Američané českého původu.

Začíná jubilejní summit NATO ve Washingtonu. Aliance plánuje ještě více posílit pomoc Ukrajině

Číst článek

„Vy, kdo sledujete práci prezidenta Pavla, víte, že to byla Česká republika, která tu byla první, když Ukrajina potřebovala pomoc po nehorázné invazi Vladimira Putina, a že je to Česká republika, která pokračuje v pomoci uprchlíkům a s novou muniční iniciativou sbírá podporu z celého světa, aby podpořila Ukrajinu,“ řekl na začátek asi třicetiminutové schůzky předseda Českého klubu Lloyd Doggett.

„Česká republika, jakkoli je rozlohou malá, má opravdu velký pozitivní dopad na celou Evropu, zejména s ohledem na dění na Ukrajině,“ ocenil Doggett, shodou okolností první demokrat, který minulý týden vyzval svého spolustraníka a současného amerického prezidenta Joea Bidena, aby vzdal souboj o Bílý dům a funkci už neobhajoval.

Prezidentské volby v USA

I když blížící se americké prezidentské volby summit NATO částečně zastiňují, do jednání s kongresmany se to podle prezidenta Pavla nepromítlo, i když demokraté osud Joea Biden a jeho setrvání v kampani řešili i během této schůzky. 

„Právě teď probíhá intenzivní jednání, takže někteří z nich v průběhu našeho sezení odbíhali. Uvidíme v nejbližších dnech, jak se ta situace vyvine, v době konání summitu nepředpokládám zásadní oznámení,“ shrnul Pavel v polední pauze mezi setkáními.

„Zajímala je bezpečnostní situace, výhledy na možná řešení na Ukrajině, zajímala je situace v Maďarsku, na Slovensku,“ doplnil český prezident k obsahu schůzek v Kongresu.

Podobná témata probral v úterý také s předsedou obranného výboru americké Sněmovny reprezentantů Mikem Rogersem a šéfem Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem.

Summit i Texas

Pavel je na týdenní pracovní cestě ve Spojených státech, kde se účastní summitu NATO. Lídři členských zemí se sešli poprvé v úterý večer na slavnosti v auditoriu Andrewa Mellona, kde před 75 lety dvanáct států podepsalo zakládající Severoatlantickou smlouvu.

Ve středu a čtvrtek summit pokračuje jednáním Severoatlantické rady a také Rady NATO-Ukrajina. Po skončení se prezident Pavel přesune do Texasu, kde navštíví Johnsonovo vesmírné středisko NASA a také se potká s tamní českou komunitou.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme