Zbraně na Ukrajinu jsou jen hromada železa. Potřebují vycvičený personál, říká plukovník Petráš

Ruské síly podnikly v noci na sobotu další masivní vzdušní útok na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny a zasažen byl i Charkov. V pátek oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin, že USA nakoupí pro Ukrajinu rakety do protivzdušných baterií a další vojenské vybavení v hodnotě 6 miliard dolarů. „Ruská strana vyčkává, co může očekávat od těchto dodávek,“ říká pro Radiožurnál plukovník generálního štábu Zdeněk Petráš.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská a americká vlajka před Kapitolem ve Washinghtonu

V pátek oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin, že USA nakoupí pro Ukrajinu rakety do protizdušních baterií a další vojenské vybavení v hodnotě 6 miliard dolarů. | Foto: Ken Cedeno | Zdroj: Reuters

Jak významný je tento páteční příslib ministra Austina?
Tento příslib zapadá do toho, co už bylo řečeno ze strany americké administrativy a především ze strany amerického prezidenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O americké pomoci Ukrajině se Zdeňkem Petrášem, ptá se Vladimír Kroc

Očekává se, že to, co budou dodávky obsahovat co by se mělo dostat na Ukrajinu v nejbližší době, mimo tedy dělostřelecké munice a další munice, jsou právě komplety, systémy a munice do těchto systémů, které by zajistily obranu vzdušného prostoru.

Minimálně tedy v těch úsecích, ve kterých se rozpíná fronta a na kterých jsou ruské jednotky aktivní.

Ukrajina není unavená jen z bombardování, ale i z rozpadu rodinného života, říká válečný analytik

Číst článek

Tyto zbraně a munici chce Washington pořídit z jiných než amerických zásob. Je už jasnější, které položky mohou na Ukrajinu dorazit v dohledné době? A na které si Kyjev bude naopak muset počkat? Třeba v případě střel do raketových systémů Patriot slibuje Washington urychlené dodání?
Nedělejme si iluzi o tom, že se dozvíme, které systémy, kolik jich bude a do kterých míst budou rozmístěny.

Já bych se odvažoval říci, že tento materiál bude pořízen především z amerických zdrojů, z amerických zbrojovek, případně z amerických armádních skladů. To je ostatně i to, co americký prezident sdělil.

Ale struktura této pomoci a její výše, to, kam bude dopravena, ani způsob, jakým to bude, samozřejmě nemůže být sdělováno otevřeně. Z pochopitelných důvodů. Na to by se ruská strana mohla připravit a toto je všechno poměrně ožehavým bodem zpravodajského boje a špionážních aktivit na obou stranách.

Ještě než americký Kongres schválil mohutný balík pomoci pro Ukrajinu, Washington poslal v březnu Kyjevu rakety ATACMS s delším doletem, a to až 300 kilometrů. Ty dorazily v uplynulých dnech. Už se také viditelně uplatnily?
Pochopitelně se viditelně uplatnily, ale z hlediska počtu, který dorazil na Ukrajinu, mohlo dojít pouze k taktickým ziskům. Nelze očekávat, že by se to přelilo do operačního a strategicky významného zisku. V každém případě se projevilo, že tyto systémy jsou účinné.

Ale je potřeba si uvědomit, že pokud tyto a další systémy dojdou na Ukrajinu, tak se na ně nelze dívat jako na nic jiného než na hromadu železa, která potřebuje mít patřičné personální náležitosti – výcvik a umění posádek a personálu s tímto pracovat.

V neposlední řadě je potřeba i logistické zabezpečení.

A to vše musí být součástí širšího plánovacího operačního procesu tak, aby ruská strana pocítila, že tento potenciál ukrajinská strana má a umí s ním naložit.

Jak by mohla i na ta nejnovější páteční sdělení odpovědět Moskva, pokud jde o postup jejich sil na Ukrajině?
Já bych řekl, že v tuto chvíli ruská strana vyčkává, co může očekávat od těchto dodávek, od jejich výše a nasazení, protože to není jasné. To není jasné ani ruské straně ani světová veřejnost se to nedozví s předstihem.

Samozřejmě i Rusko plánuje, co hodlá v nejbližší době udělat, ale to až na základě výsledků toho, co bude na Ukrajinu dodáno a do kterých míst to bude dodáno.

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme