Byl zatčen za své názory, odsoudil Petříček zadržení Navalného. Chce navrhnout sankce

Český ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček patří mezi ty evropské politiky, kteří jasně odsoudili nedělní zatčení ruského oponenta režimu Alexeje Navalného krátce po příletu do Moskvy. Petříček krok ruských úřadů pokládá za politicky motivovaný akt a na twitteru uvedl, že bude chtít věc projednat na nejbližším jednání rady ministrů zahraničí Evropské unie. K okamžitému propuštění Navalného vyzval předseda Evropské rady Charles Michel.

Brusel/Moskva/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Petříček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Byl zatčen za své názory, nikoli za to, co je mu formálně kladeno za vinu. Ruský režim tím porušuje mezinárodní smlouvy o lidských právech,“ podtrhl Petříček s tím, že na ministerském jednání navrhne diskusi o možných sankcích.

Navalného po návratu do Ruska zadrželi. Příletu předcházela nečekaná změna místa přistání

Číst článek

Po reakci na zatčení Navalného volají také Estonsko, Litva a Lotyšsko, napsal na twitteru litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis. „Evropská unie by měla jednat pružně a pokud (Navalnyj) nebude propuštěn, musíme v odpovědi na tento nehorázný akt zvážit restriktivní opatření,“ uvedl také Landsbergis.

Navalného okamžité propuštění žádá také polský premiér Mateusz Morawiecki. Věc podle agentury Reuters označil za pokus o zastrašení demokratické opozice v Rusku. Podle šéfa polské vlády je proto nutná jasná a jednoznačná reakce Evropské unie.

Propuštění opozičního představitele žádá rovněž mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International. „Zadržení Alexeje Navalného je jen další důkaz, že se ho ruské úřady snaží umlčet. Zatčení jen podtrhuje potřebu vyšetřit obvinění, že za jeho otravou stojí lidé, kteří dostali příkazy z nejvyšších státních pozic,“ sdělila ředitelka moskevské kanceláře organizace.

Srpnová otrava

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl v neděli zatčen krátce po svém přistání v Moskvě při průchodu pasovou kontrolou. Od srpna loňského roku se v Berlíně zotavoval z pokusu o otravu. Před tím zkolaboval na palubě letounu ze sibiřského Tomsku do Moskvy a úřady později povolily příbuzným jeho transport do Berlína. Podle německé armádní laboratoře byl otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny Novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru dospěla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Navalnému hrozí po návratu do Ruska 3,5 roku vězení. Vězeňská služba má na něj zatykač

Číst článek

Navalnyj z pokusu o otravu obvinil Vladimira Putina a ruskou tajnou službu FSB. Ruské úřady podíl na jeho otrávení odmítají a zpochybňují, že byl vůbec otráven. Evropská unie a Británie kvůli věci uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla vlastními postihy.

O tom, že Navalnému po příletu do vlasti hrozí zatčení, informovala ve čtvrtek Ruská vězeňská služba (FSIN). Služba upřesnila, že Navalnyj se nedostavil v Moskvě na kontrolu v souvislosti s podmíněným trestem za zpronevěru. Agentuře Reuters dříve jeden z právních obhájců známého kritika Kremlu sdělil, že jeho klientovi hrozí po návratu do vlasti až 3,5 roku vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme