Pevný postoj vůči tyranii, jasné morální vedení. Time zvolil Merkelovou osobností roku

Časopis Time zvolil letošní osobností roku Angelu Merkelovou. Německou kancléřku označil za morální vůdkyni, která po své zemi chtěla mnohdy víc, než by si většina politiků troufla. Merkelová je po 29 letech první ženou, kterou americký magazín dosadil na první místo slavného žebříčku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Zdroj: Reuters

Angela Merkelová letos promlouvala nejen k Německu, ale k celému světu mnohokrát. Třeba v souvislosti s válkou na Ukrajině, uprchlickou krizí nebo krachujícím Řeckem.

V řešení těchto problémů Merkelová hrála jednu z hlavních rolí. Editoři časopisu Time ji označili za „nenahraditelného hráče“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobností roku podle časopisu Time je kancléřka Angela Merkelová. S podrobnostmi se přihlásila zpravodajka Lenka Kabrhelová

Připomínají, že i když s její politikou řada lidí nemusí souhlasit, neváhá jedenašedesátiletá kancléřka kráčet dopředu a vybírat si obtížnější cestu.

Podle Lukáše Novotného z katedry německých a rakouských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy si Merkelová vydobyla přízeň německých obyvatel.

„Vůbec to nekoresponduje s tím, jak některá česká média prezentují Angelu Merkelovou například v souvislosti s uprchlickou krizí,“ upozornil.

Mezi dalšími lidmi, kteří se letos dostali do výběru vlivných osobností, jsou vůdce takzvaného Islámského státu abú Bakr Bagdádí, kontroverzní republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump, íránský prezident Hasan Rúhání či aktivisté bojující za práva černochů v USA pod heslem „Black Lives Matter".

Zatím poslední ženou, která v anketě zvítězila, byla v roce 1986 filipínská prezidentka Corazin Aquinová. Loni Time tímto způsobem vyzdvihl tým lékařů za usilovný boj s ebolou a v předešlých letech to byl třeba Barack Obama, papež František nebo Vladimir Putin.

Angela Merkelová na obálce časopisu Time | Foto: Reuters

ČRo, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme