Pilip a Bubeník jsou v pořádku a brzy budou mít svého právníka

Se zadrženými českými občany na Kubě Janem Bubeníkem a Ivanem Pilipem se večer setkal chargé d'affaires v Havaně Josef Maršíček. Jak oznámil mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil, oba muži jsou v dobrém psychickém i fyzickém stavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pilip a Bubeník jsou každý v jiné cele, vždy s dalšími třemi vězni. Každá cela má přitom rozměry jen 3x2 metry. Za důležité označil mluvčí upřesnění, že Pilip a Bubeník jsou vyšetřováni za „jiné činy proti bezpečnosti státu a spolčování s jinými za účelem vyvolání povstání“. O dalším postupu vůči zadrženým Čechům má kubánský prokurátor rozhodnout do pondělního večera. České ministerstvo zahraničí už nalezlo dobrého, jazykově vybaveného právníka, který odcestuje do Havany, a zužuje se už i výběr z kubánských advokátů, kteří mohou zadržené oficiálně zastupovat.

Česká strana sociálně demokratická využije svých kontaktů mezi sociálně demokratickými stranami po celém světě, aby pomohla propustit z Kuby dva vězněné české občany. Po včerejším jednání předsednictva strany to řekl předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman.

Premiér poznamenal, že vláda v tomto případě postupuje především cestou nepřímých jednání. Jan Bubeník a poslanec Ivan Pilip jsou už déle než týden jako údajní agenti USA zadržováni na Kubě a mají být postaveni před soud.

Včera po poledni za nimi z Prahy odcestovali příbuzní: manželka Ivana Pilipa - Lucie a bratr Jana Bubeníka - Martin. Doufají, že se zadrženými setkají při návštěvě vězení. Pilipová a Bubeník odletěli do Paříže, odkud budou pokračovat do Havany. Bubeník předpokládá, že Češi, zatčení pro své setkání s kubánskými nezávislými novináři, jsou drženi každý zvlášť a bez informací. Svému bratrovi do kubánského vězení Villa Marista veze prádlo a čtení, neví ale, zda mu je bude moci předat. Podle Martina Bubeníka získali s Lucií Pilipovou vízum na 14 dní, které si ale mohou prodloužit.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Helena Šulcová, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme