Pilip a Bubeník jsou v pořádku a brzy budou mít svého právníka

Se zadrženými českými občany na Kubě Janem Bubeníkem a Ivanem Pilipem se večer setkal chargé d'affaires v Havaně Josef Maršíček. Jak oznámil mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil, oba muži jsou v dobrém psychickém i fyzickém stavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pilip a Bubeník jsou každý v jiné cele, vždy s dalšími třemi vězni. Každá cela má přitom rozměry jen 3x2 metry. Za důležité označil mluvčí upřesnění, že Pilip a Bubeník jsou vyšetřováni za „jiné činy proti bezpečnosti státu a spolčování s jinými za účelem vyvolání povstání“. O dalším postupu vůči zadrženým Čechům má kubánský prokurátor rozhodnout do pondělního večera. České ministerstvo zahraničí už nalezlo dobrého, jazykově vybaveného právníka, který odcestuje do Havany, a zužuje se už i výběr z kubánských advokátů, kteří mohou zadržené oficiálně zastupovat.

Česká strana sociálně demokratická využije svých kontaktů mezi sociálně demokratickými stranami po celém světě, aby pomohla propustit z Kuby dva vězněné české občany. Po včerejším jednání předsednictva strany to řekl předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman.

Premiér poznamenal, že vláda v tomto případě postupuje především cestou nepřímých jednání. Jan Bubeník a poslanec Ivan Pilip jsou už déle než týden jako údajní agenti USA zadržováni na Kubě a mají být postaveni před soud.

Včera po poledni za nimi z Prahy odcestovali příbuzní: manželka Ivana Pilipa - Lucie a bratr Jana Bubeníka - Martin. Doufají, že se zadrženými setkají při návštěvě vězení. Pilipová a Bubeník odletěli do Paříže, odkud budou pokračovat do Havany. Bubeník předpokládá, že Češi, zatčení pro své setkání s kubánskými nezávislými novináři, jsou drženi každý zvlášť a bez informací. Svému bratrovi do kubánského vězení Villa Marista veze prádlo a čtení, neví ale, zda mu je bude moci předat. Podle Martina Bubeníka získali s Lucií Pilipovou vízum na 14 dní, které si ale mohou prodloužit.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Helena Šulcová, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme