Pilip a Bubeník na svobodě

V Praze přistáli Ivan Pilip a Jan Bubeník. Do Evropy se vrátili přes Madrid a Paříž po 25 dnech strávených v kubánském vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jejich propuštění z kubánského vězení oznámilo české ministerstvo zahraničí a předseda Senátu Petr Pithart. Nebyli vyhoštěni, odcestovali jako turisté. Oba jsou v pořádku a jsou velmi šťastní, řekl Anders Johnson, generální tajemník Meziparlamentní unie, která jednala na Kubě o propuštění obou Čechů. Pilip a Bubeník byli propuštěni poté, co veřejně přiznali, že z neznalosti porušili kubánské zákony a omluvili se kubánskému lidu. Při mezipřistání v Madridu řekl Ivan Pilip v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál, že si už při odletu na Kubu uvědomovali s Janem Bubeníkem fakt, že mohou být zatčeni.

Ještě před tím informoval zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na Kubě Filip Kanda, že k osvobození obou Čechů přispělo značné diplomatické úsilí mnoha zúčastněných stran. Mohli tak ve 23:30 tamního času odletět směr Madrid.

Ivan Pilip a Jan Bubeník jsou i se svým doprovodem na palubě letadla, které míří do Evropy. Českému rozhlasu 1 to přímo z havanského letiště José Martího potvrdil náš chargé d´affairs v Havaně Josef Maršíček.

Petr Pithart osvobození obou vězňů očekával.

Jak řekl v Otázce dne Radiožurnálu, sám si nedokázal představit jiný než úspěšný výsledek své mise.

Soudí, že jeho mise k tomuto výsledku přispěla.

Předseda poslaneckého klubu komunistů Vojtěch Filip vítá propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. Českému rozhlasu přitom řekl, že by byl rád, aby se Česko vždy dokázalo zastat svých občanů. Vojtěch Filip si ale nemyslí, že Pithartova mise jako jediná vedla k úspěšnému vyřešení případu. Podle něj přispěl i respekt k právům kubánského státu a právům našich občanů a také schopnost udělat kompromis.

V Otázce dne Radiožurnálu uvedl Petr Pithart, že jak kubánská, tak česká strana musí z celého případu vytěžit to lepší a začít spolu více komunikovat.

Podle kubánského charge d´affaires v Praze kubánská strana bedlivě sledovala, jaký význam je mezi českými politiky Pithartově misi v Havaně přikládán. Informoval o tom Petra Pitharta.

Premiér Miloš Zeman se zatím k propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka nevyjádřil. Ze Švédska, kde je premiér na oficiální návštěvě, se přihlásil náš zpravodaj David Šťáhlavský.

Prezident Václav Havel konzultoval s Petrem Pithartem jeho cestu na Kubu. Propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka z vězení prezident přivítal a chce se s oběma muži co nejdříve setkat. Další prezidentovy kroky v cause Pilipa a Bubeníka nechtěl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček zatím prozrazovat.

Bubeníkovi se o propuštění a návratu obou mužů vězněných na Kubě do Prahy dozvěděli od nás - od Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, který se zároveň zajímal o první dojmy mladšího bratra.

Jitka Bubeníková, matka Jana Bubeníka, neskrývala dojetí, když se dozvěděla o propuštění svého syna.

Ivan Pilip v rozhovoru pro Český rozhlas poděkoval všem za podporu.

V tomto exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas 1 Radiožurnál také uvedl, kdo jim při propuštění z věznice Villa Marista nejvíce pomohl.

Jan Bubeník v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas popsal, jak vypadal pobyt ve věznici Villa Marista.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marta Levorová, Lenka Rákosová, Filip Kanda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme