Pilip a Bubeník půjdou před kubánský soud

Ivan Pilip a Jan Bubeník půjdou na Kubě před soud. Tamní úřady označily oba české občany za agenty Spojených států, kteří se na Kubě věnovali udržování podvratných styků. České ministerstvo zahraničí se rozhodlo předat kubánskému chargé d'affaires Davidu Paulovichovi už druhou protestní nótu, ve které požadují jejich propuštění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká diplomacie protestuje nejen proti samotnému zadržení, ale i proti tomu, že jí nebyl umožněn kontakt s českým zastupitelstvem v Havaně. První nótu požadující propuštění poslance Unie svobody Pilipa a bývalého studentského aktivisty Bubeníka předali zástupci ministerstva Paulovichovi v pondělí.

Kubánské úřady zatím k případu Pilip - Bubeník mlčí. Našemu spolupracovníkovi ve Střední Americe, Filipu Kandovi se však podařilo kontaktovat kubánskou diplomatku, Nancy Gonzáles, která k případu a postupu úřadů řekla, že v takových věcech je Kuba naprosto diskrétní a neinformuje o nich ve sdělovacích prostředcích.

O celé cause dnes obšírně informuje také kubánský deník Granma. Ivana Pilipa a Jana Bubeníka list označuje za proamerické agenty, kteří porušili status turistů a podporují kubánské disidenty. Postup českého ministerstva zahraničních věcí v této záležitosti deník označil za zpupný a arogantní.

Ministerstvo zahraničí považuje obvinění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka za absurdní, vykoonstruovaná a motivovaná vnitřními politickými důvody. Kuba stále oficiálně neinformovala Českou republiku o důvodech zadržení obou občanů. Jak Českému rozhlasu dále řekl tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil, oběma je znemožňován styk s českým zastupitelským úřadem v Havaně a je jim odpírána právní pomoc.

Prezident Václav Havel zvažuje, jak by mohl pomoci k vyřešení situace. Pracovníci Havlova úřadu jednají s ministerstvem zahraničí o Havlově možné intervenci. Českému rozhlasu to potvrdil prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

Tomáš Pojar, ředitel obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni - která má sama zkušenosti s činností na Kubě, se domnívá, že celá záležitost může trvat delší dobu. Není podle něj tedy jisté, kdy budou naši občané z Kuby vyhoštěni.

Poslanecký statut Ivana Pilipa nemá žádný vliv na jeho postavení před kubánskými úřady. Českému rozhlasu to řekl vedoucí katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze docent Pavel Šturma. Vzhledem k tomu, že oba čeští občané cestovali na Kubu jako soukromé osoby, nelze spojovat jejich počínání na ostrově ani s českým státem. K samotnému obvinění, že Pilip a Bubeník jsou agenty imperialismu, nám docent Šturma řekl, že mohou dostat i nejvyšší trest.

O zadržení dvou českých občanů na Kubě jednala i americká nevládní organizace Freedom House. K situaci se ale nechce vyjadřovat, stejně jako americké ministerstvo zahraničí, které se tradičně špionážní případy nekomentuje. Podle informací naší zpravodajky ve Washingtonu ale připravuje k celému incidentu prohlášení.

Místopředsedkyně poslanecké sněmovny za ČSSD Petra Buzková se má začátkem dubna zúčastnit v Havaně zasedání meziparlamentní unie. V situaci, kdy jsou dva čeští občané zadrženi, se ale odmítá této akce zúčastnit.

Stejný názor jako Petra Buzková má i šéf zahraničního výboru Senátu Michael Žantovský. Ten dokonce doporučuje, aby se dubnového zasedání na Kubě nezúčastnila žádná z demokratických zemí.

Resort zahraničí je ve styku s rodinami zadržovaných a podniká veškerá adekvátní opatření k propuštění obou Čechů. K případu se vyjádřila i manželka zadržovaného poslance Lucie Pilipová.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Jitka Kučerová, Lenka Rákosová, Jakub Železný, Filip Kanda, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme