Pilipová: Oba Češi obviněni z přípravy povstání

Havana sdělila zadrženým Ivanu Pilipovi a Janu Bubeníkovi obvinění z činnosti namířené proti bezpečnosti státu za účelem povstání. Uvedla to Pilipova manželka Lucie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oba muži jsou teď v předběžné vazbě a běží šedesátidenní lhůta, během které by měl kubánský prokurátor rozhodnout o dalších krocích. Kubánci zakládají obvinění na setkání Pilipa a Bubeníka se dvěma osobami z kontrarevoluční opozice .

O situaci Pilipa a Bubeníka vyjednával předseda KSČM Miroslav Grebeníček s kubánským charge d´ affaires Davidem Paulovichem. Grebeníček nepochybuje o tom, že oba zadržovaní muži porušili kubánské zákony. Naznačil, že cesta nebyla zcela nezištná a možná o ní věděl prezident republiky.

Informaci o tom, že prezident republiky o cestě Pilipa a Bubeníka na Kubu od počátku věděl, popírá Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Meziparlamentní unie hodlá vyslat na Kubu delegaci ,aby na místě zjistila okolnosti uvěznění dvou Čechů, poslance Ivana Pilipa a dalšího českého občana Jana Bubeníka. Oznámil to generální tajemník unie Johnsson, který by měl delegaci vést.

Na Kubu se chystají i čeští poslanci, kde chce vyjednávat o propuštění zadržených občanů ČR Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. Delegace šesti poslanců v čele s místopředsedkyní sněmovny za ČSSD Petrou Buzkovou ale dosud neodcestovala. Buzková potvrdila, že poslanci už obdrželi víza, nutná pro cestu do této země, ale nahlášení členové jejich doprovodu zatím ne. To ale není podle Buzkové hlavní důvod, proč poslanecká delegace zatím na Kubu neodjela. Zákonodárci čekají také na splnění základních předpokladů pro to, aby jejich mise splnila svůj smysl.

Mimo jiné se čeká na oficiální oznámení důvodu zatčení obou mužů a upřesnění, s kým by měli zákonodárci jednat. Jeden z nominovaných členů delegace Jan Zahradil z ODS už ale není přesvědčený o tom, zda by poslanci mohli být na Kubě něco platní.

Oficiální informace v případu Ivana Pilipa a Jana Bubeníka Česká republika stále nedostala. Běží tak šedesátidenní lhůta, během které by měly kubánské úřady rozhodnout o dalších krocích. Podle náměstka ministra zahraničí Hynka Kmoníčka se tuto informaci dozvědělo ministerstvo od vyšetřovatele případu.

Prezident Václav Havel bedlivě sleduje osud českých občanů zadržovaných na Kubě. Jak uvedl mluvčí Hradu Ladislav Špaček, podnikl už sérii kroků, které by mohly pomoci. O co šlo konkrétně, ale mluvčí neprozradil.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Dušan Valenta, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme