Pilot ČSA odsouzen v Británii ke čtyřem týdnům vězení

Čtyři týdny v britském vězení stráví český pilot Václav Pojer. K tomuto verdiktu dospěl soud v Birminghamu. Pojer se přiznal, že na palubu svého letadla ve služebním kufříku nesl pistoli a střelivo. Zbraň si přitom přivezl už z Prahy a prošel s ní tak bez povšimnutí kontrolou na Ruzyni. Pojer byl s pistolí ve svém kufříku zadržen minulý týden při odletové kontrole na letišti v Birminghamu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo ČSA | Foto: Jan Rosenauer

Během soudního stání v britském Birminghamu bylo prokázáno, že pilot Českých aerolinií prošel bezpečnostní kontrolou na ruzyňském letišti se služebním zavazadlem, ve kterém měl uloženu střelnou zbraň a náboje. U dnešního, už druhého stání byl Pojer odsouzen ke čtyřem týdnům vězení s tím, že po odpykání poloviny trestu může být propuštěn.

Jeho advokát se proti rozsudku okamžitě odvolal. Na obhajobu svého klienta uvedl, že legálně drženou zbraň ve svém zavazadle před letem do Británie jednoduše zapomněl. Dvaapadesátiletému pilotovi ČSA hrozilo v Británii až roční vězení za ohrožení leteckého provozu.

Další osud pilota v České republice záleží podle mluvčí České správy letišť Vlasty Palové na jeho podrobné výpovědi. "Česká správa letišť čeká na návrat pilota a na jeho výpověď, abychom mohli celou situaci zrekonstruovat, a potom samozřejmě podáme všem vysvětlení," uvedla Palová.

O postihu svého kapitána rozhodnou České aerolinie až po jeho návratu z Británie. Nejenom pro něj to ale bude mít osobní důsledky. Česká správa letišť provede po Pojerově návratu rekonstrukci odbavení posádky. Je totiž možné, že při odbavování na ruzyňském letišti selhal lidský faktor. Podle správy veškeré technické vybavení, které se při bezpečnostních kontrolách na pražském letišti využívá, funguje bezchybně a zcela v souladu s příslušnými předpisy.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Simona Hejlová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme