Piloti se zřejmě bránili rozkazu zaútočit na cisterny v Afghánistánu

Ve vyšetřování krvavého náletu na cisterny v severním Afghánistánu se objevily další důkazy svědčící o pochybení německého velícího důstojníka. Piloti amerických letounů se totiž evidentně zdráhali splnit rozkaz plukovníka Georga Kleina a unesené cisterny bombardovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánistán | Foto: Emanuel Macoun

Piloti amerických stíhacích bombardérů F-15 navrhovali podle týdeníku Der Spiegel rádiem hned pětkrát provedení hloubkového letu. Ten mohl desítky přihlížejících civilistů od cisteren uvízlých v písku odehnat. Plukovník Klein to ale odmítl a požadoval okamžitý útok.

Piloti 335.peruti se s německým velícím důstojníkem s kódovým označením "Red Baron" nemohli shodnout ani na počtu bomb, které je třeba svrhnout. Podle Američanů by bývaly stačily dvě pumy. Georg Klein ale podle vyšetřovací zprávy NATO žádal odhození šesti bomb.

Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg tento týden přiznal, že nálet nebyl z vojenského hlediska přiměřený. Tento názor sdílí taky kancléřka Angela Merkelová, která za kontroverzní útok přiznala plnou odpovědnost své země.

Nálet si vyžádal 142 obětí, včetně řady civilistů.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme