Pistorius obviněný z vraždy může být stíhán na svobodě. Soud stanovil kauci

Jihoafrický běžec Oscar Pistorius může opustit vazbu. Soudce stanovil kauci v přepočtu na dva a čtvrt milionu korun. Svoje rozhodnutí vysvětloval skoro dvě hodiny. Pistorius je obviněný z úkladné vraždy své přítelkyně a v takto závažných případech soudy obvykle kauci nepovolují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar Pistorius u soudu v Pretorii | Zdroj: Reuters

Kromě složení kauce musí Oscar Pistorius splnit celou řadu podmínek. Musí odevzdat pas a zbraně, nesmí pít alkohol, musí se vyhýbat domu, kde zastřelil modelku Reevu Steenkampovou. Bez povolení nesmí opustit Pretorii a nesmí se přiblížit k žádnému letišti. O každém svém pohybu pak musí informovat policii a v jakoukoli hodinu musí být k dosažení na telefonu.

Sám Pistorius přijal rozhodnutí s klidem. Jeho rodina a přátelé ale radost netajili. S novináři hovořil mluvčí rodiny slavného běžce:

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Oscara Pistoria, který byl propuštěn na kauci, mluvila v Ozvěnách dne novinářka Veronika Bednářová, která v Jihoafrické republice žila delší dobu.

„Samozřejmě se nám ulevilo, že Oscar dostal kauci. Stále je to velmi smutná doba, pro rodinu Reevy a pro nás všechny. Jsme vděční, že soud přijal naše argumenty. Jako rodina věříme, že Oscarova verze toho, co se stalo té osudné noci, se nakonec ukáže jako pravdivá."

Oscar Pistorius tvrdí, že si svou přítelkyni spletl s lupičem a zabil ji omylem. Střílel uprostřed noci skrz zavřené dveře. Prokuratura ale tvrdí, že se jednalo o úkladnou vraždu.

Žalobce Gerrie Nel se už také nechal slyšet, že atlet neměl kauci dostat a měl zůstat ve vězení, když je jeho vina ‘téměř jistá‘.

„V JAR se už také spekuluje o korupci. A to i v souvislosti s některými předešlými případy. Všeobecně se věří, že peníze zmůžou všechno,“ uvedla novinářka Veronika Bednářová, která v Jihoafrické republice žila delší dobu.

Soudce při svém rozhodnutí přihlédl mimo jiné ke zmatkům v důkazech obžaloby. Po celou dobu stání byla obhajoba lépe připravena a i vyšetřovatelé přiznali, že nemají důkazy, které by vyvracely verzi o tragickém omylu.

Rodina slavného běžce přivítala rozhodnutí soudu o kauci s úlevou | Foto: Reuters

Případ pravděpodobně poškodil i hlavní detektiv, který je sám obviněn ze sedminásobného pokusu o vraždu. A na místě činu přehlédl několik důkazů.

A v rozhodování hrála roli i výjimečná situace beznohého atleta. Pistorius by totiž kvůli své slávě a postižení mohl být ve vazbě terčem útoků ze strany spoluvězňů.

Pistorius tak na soud bude čekat na svobodě. A už příští týden se hodlá zapojit do tréninku, přestože přišel už o část sponzorů a předběžně zrušil i účast na nadcházejících závodech.

Hlavní líčení by podle předpokladů mělo začít asi za půl roku a může se protáhnout na několik měsíců.

Ondřej Himmer, Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme