Pistoriův případ světu připomněl, že JAR decimuje kriminalita

Světoznámý hendikepovaný atlet Oscar Pistorius popřel u soudu v Pretorii obvinění z úkladné vraždy své přítelkyně. Sportovec tvrdí, že ji zastřelil omylem přes dveře koupelny v domnění, že je v domě zločinec. Jeho argument nezní v Jihoafrické republice nijak zvlášť absurdně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JAR dnes platí za největší africkou ekonomiku. Z velké části za to můžou místní bohaté přírodní zdroje | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-NoDerivs 2.0 Generic, United Nations Photo

Míra násilí a používání střelných zbraní tam patří mezi největší na světě. Potvrzuje to i René, rodák z Broumova, který bydlí na farmě u města Meyerton jižně od Johannesburgu.

V Africe zůstal, jak sám říká, především kvůli přírodě. Radost z jejích krás mu ale kalí poměrně intenzivní strach o bezpečí nejbližších, portugalské manželky a dvou dětí.

V Jihoafrické republice dojde každý den ke zhruba padesáti vraždám, zatímco v pětkrát méně lidnatém Česku průměrná hodnota nedosahuje ani jedné. V okolí prý René nezná prakticky nikoho, kdo by se nesetkal s násilnou kriminalitou.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Jihoafrické republice natáčel zpravodaj ČRo Jan Prokeš

„Je to něco jiného, než v Evropě jsme měli, co my jsme vyrůstali. Děti sem nemůžou chodit do školy samy nebo jezdit na kole do školy. Všude je musíme vozit autem. Pak jsou jenom doma a nikam nemůžou chodit,“ říká René.

Těžko pochopitelné pro Evropany jsou pak podle jeho slov případy, kdy je člověk zastřelen kvůli slunečním brýlím nebo dvaceti randům. V jižní Africe má násilí silné podhoubí, fatálně proto může skončit i triviální spor s mladíky odchovanými jen zákonem silnějšího.

„Minulý rok vykradli farmu. Vlezli tady do baráku a otrávili všechny psy. To pěkné nebylo. Ale my jsme je neviděli, protože to bylo v noci, když všichni spali. A asi zaplaťpánbůh za to,“ vypráví René.

Problém má i rasový podtext. Početná menšina bílých Jihoafričanů žije přinejmenším v oblasti Johannesburgu v atmosféře ghetta, která je nejspíš pochopitelná, ale budování důvěry zřejmě příliš neprospívá.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme