Pithart jedná na Kubě o Pilipovi a Bubeníkovi

Předseda českého Senátu, Petr Pithart jedná s vedením kubánského parlamentu o situaci Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. S oběma zadrženými Čechy se má ještě dnes také setkat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přímo z Havany informuje náš zvláštní zpravodaj Filip Kanda.

Podle neoficiálních informací z kubánského ministerstva zahraničí, Havana očekává, že Pithart s sebou přivezl omluvu, nebo něco podobného, co by mohlo pomoci vyřešit současnou situaci.

Mise Petra Pitharta má dle kubánských disidentů naději na úspěch. Domnívá se to například ředitel disidentské Komise pro lidská práva a národní usmíření Elizardo Sánchez. Podle něj totiž obvinění proti oběma Čechům nejsou pro kubánské úřady tak závažné. Další představitelka tamní opozice - Martha Roqueová dnes řekla, že nynější krize je něco, co se dá nazvat konfrontací s ryze politickými rysy.

Delegace poslanců českého parlamentu zatím o zrušení své plánované cesty na Kubu, kde by zákonodárci chtěli jednat o propuštění zatčených českých občanů, neuvažuje. Podle místopředsedkyně sněmovny za ČSSD Petry Buzkové, která má delegaci na Kubu vést, je tato poslanecká mise i přes nynější aktivity předsedy senátu stále v záloze.

Buzková Českému rozhlasu připomněla, že poslanci už mají udělena víza a pokud by to bylo účelné, jsou připraveni do Havany cestovat.

Milan Kopp, Jitka Kučerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme