Pithart se s Castrem nesetkal a zůstane na Kubě déle

Schůzka předsedy Senátu Petra Pitharta s kubánským prezidentem Fidelem Castrem se dosud neuskutečnila. Podle agentury AP Castro poslal Pithartovi krátký dopis s žádostí, aby zůstal déle, protože je nyní zaneprázdněn. Pithart proto prodloužil svůj pobyt o dva dny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náš druhý nejvyšší ústavní činitel se proto rozhodl na Kubě zůstat až do sobotního večera. Podle Pitharta k tomu přispěla i úprava obvinění proti oběma Čechům. Do překvalifikování byli Pilip a Bubeník obviňováni z podvratné činnosti a přípravy povstání, teď jsou obviňováni z ohrožení ekonomických zájmů země. V prvním případě jim hrozil trest až 20 let vězení, v druhém je sazba od tří do osmi let. Dalším důvodem k setrvání na Kubě byl pro předsedu Senátu fakt, že během 2. února by měli právníci dostat k prostudování soudní spis.

Přímo na Kubě má Český rozhlas svého zpravodaje Filipa Kandu. Jak informuje, stále se předpokládá, že se klíčová schůzka Petra Pitharta s Fidelem Castrem uskuteční.

Jan Bubeník a Ivan Pilip byli zadrženi na Kubě 12. ledna poté, co se setkali s dvěma tamějšími disidenty. Úřady v Havaně je dosud obviňovaly z přípravy kontrarevoluce, které se měli účastnit tím, že navázali „podvratné kontakty“ a pracovali pro „protirevoluční americkou organizaci Freedom House“. Lucie Pilipová a Bubeníkův bratr si prodloužili víza o další měsíc a hodlají na Kubě i nadále zůstat. Další právní kroky, které nyní chtějí příbuzní zadržených podniknout, přiblížila Českému rozhlasu Lucie Pilipová.

Jak řekla, uzavřeli smlouvu s kubánským sdvokátem, který bude hovořit s oběma zadrženými.

Kubánský prezident Fidel Castro podle agentury AP trvá na oficiální české omluvě za aktivity Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. Ti jsou vězněni v Havaně a obviňováni z údajného ohrožování kubánských zájmů. Castro na závěr kongresu věnovaného dopadům globalizace na rozvojové země řekl, že v tomto případě říká Kuba pravdu a má důkazy. Omluvu čeští představitelé už dříve odmítli jako bezpředmětnou. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil.

Pokud předseda Senátu Petr Pithart neuspěje ve své kubánské misi, Česká republika může o pomoc v případu Pilip-Bubeník požádat znovu Rusko. Uvedl to ministr zahraničí Jan Kavan.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Pospíšil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme