Pithart se s Castrem nesetkal a zůstane na Kubě déle

Schůzka předsedy Senátu Petra Pitharta s kubánským prezidentem Fidelem Castrem se dosud neuskutečnila. Podle agentury AP Castro poslal Pithartovi krátký dopis s žádostí, aby zůstal déle, protože je nyní zaneprázdněn. Pithart proto prodloužil svůj pobyt o dva dny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náš druhý nejvyšší ústavní činitel se proto rozhodl na Kubě zůstat až do sobotního večera. Podle Pitharta k tomu přispěla i úprava obvinění proti oběma Čechům. Do překvalifikování byli Pilip a Bubeník obviňováni z podvratné činnosti a přípravy povstání, teď jsou obviňováni z ohrožení ekonomických zájmů země. V prvním případě jim hrozil trest až 20 let vězení, v druhém je sazba od tří do osmi let. Dalším důvodem k setrvání na Kubě byl pro předsedu Senátu fakt, že během 2. února by měli právníci dostat k prostudování soudní spis.

Přímo na Kubě má Český rozhlas svého zpravodaje Filipa Kandu. Jak informuje, stále se předpokládá, že se klíčová schůzka Petra Pitharta s Fidelem Castrem uskuteční.

Jan Bubeník a Ivan Pilip byli zadrženi na Kubě 12. ledna poté, co se setkali s dvěma tamějšími disidenty. Úřady v Havaně je dosud obviňovaly z přípravy kontrarevoluce, které se měli účastnit tím, že navázali „podvratné kontakty“ a pracovali pro „protirevoluční americkou organizaci Freedom House“. Lucie Pilipová a Bubeníkův bratr si prodloužili víza o další měsíc a hodlají na Kubě i nadále zůstat. Další právní kroky, které nyní chtějí příbuzní zadržených podniknout, přiblížila Českému rozhlasu Lucie Pilipová.

Jak řekla, uzavřeli smlouvu s kubánským sdvokátem, který bude hovořit s oběma zadrženými.

Kubánský prezident Fidel Castro podle agentury AP trvá na oficiální české omluvě za aktivity Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. Ti jsou vězněni v Havaně a obviňováni z údajného ohrožování kubánských zájmů. Castro na závěr kongresu věnovaného dopadům globalizace na rozvojové země řekl, že v tomto případě říká Kuba pravdu a má důkazy. Omluvu čeští představitelé už dříve odmítli jako bezpředmětnou. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil.

Pokud předseda Senátu Petr Pithart neuspěje ve své kubánské misi, Česká republika může o pomoc v případu Pilip-Bubeník požádat znovu Rusko. Uvedl to ministr zahraničí Jan Kavan.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Pospíšil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme