Pithart se vrátil bez Pilipa a Bubeníka

Do Prahy se vrátil předseda Senátu Petr Pithart. Přiletěl z Havany, kde vyjednával o dalším osudu dvou českých občanů zadržovaných kubánskými úřady. Ihned po příletu se odebral k poradě se šéfem diplomacie Janem Kavanem. Pithartova mise vyvrcholila setkáním s nejvyšším kubánským představitelem Fidelem Castrem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I když se Pithartovi přímé propuštění obou Čechů nepodařilo vyjednat, zdůraznil pro Český rozhlas důležitost toho, jak se oběma stranám naopak podařilo vyjasnit si navzájem stanoviska obou stran, což je nezbytný předpoklad pro úspěšné vyřešení celé situace. Podle Pithartových slov se Praha i Havana zavázaly pokračovat ve všemožném úsilí najít v co nejbližší době řešení.

Zpravodaji Českého rozhlasu Filipu Kandovi přímo na Kubě Pithart řekl, že při rozhovoru kubánskému vůdci vysvětloval svou vlastní minulost protivládního disidenta v bývalém Československu a připomněl také to, jak často přijímal zahraniční návštěvníky a zakázanou literaturu. Několik hodin před jejich schůzkou prohlásil Castro ve svém projevu, že trvá na oficiální omluvě ze strany České republiky. Předseda senátu v rozhovoru pro Český rozhlas konstatoval, že obě strany si však rozumějí v historickém pozadí svých motivů.

Vysvětlení těchto souvislostí pokládá Pithart za velmi důležité, protože obdobné kontakty mezi Prahou a Havanou v poslední době nebyly. Manželka Ivana Pilipa Lucie, která je spolu s bratrem Jana Bubeníka Martinem na Kubě, vypadala po Pithartově prohlášení rozčarovaná. Bezprostředně poté pro Český rozhlas uvedla, že mise byla užitečná tím, že pomohla ujasnit, oč se jedná. Ona i Martin Bubeník zůstanou dále na Kubě, protože pokračují důležitá jednání s advokátem zadržených.

Lucie Pilipová také pro Český rozhlas uvedla, že spolu s Martinem Bubeníkem ani nečekali, že by mise Petra Pitharta mohla rovnou vést k propuštění obou Čechů.

O prospěšnosti Pithartovy mise je přesvědčen i otec vězněného Jana Bubeníka, Josef Bubeník. Oceňuje Pithartovu vytrvalost a podnikavost a především si hodně slibuje od závěrečného vyjasnění stanovisek s Fidelem Castrem.

Mise Petra Pitharta zanechala pozitivní ohlas i na Kubě. Svědčí o tom telefonát zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Havaně Filipa Kandy.

Jak připomíná, nyní Ivan Pilip a Jan Bubeník čelí obvinění z oblasti hospodářských zákonů Kuby, ale časem není vyloučena možnost další právní změny stíhání obou Čechů.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme