Střelec vtrhl do synagogy v americkém Pittsburghu a zabil 11 lidí, poté se vzdal

Při střelbě v synagoze v Pittsburghu v americkém státě Pensylvánie zemřelo v sobotu 11 lidí. Další jsou zraněni, včetně čtyř zasahujících policistů. Informoval o tom šéf bezpečnostního odboru místního úřadu. Střelec se vzdal.

Aktualizováno Pittsburgh (Aktualizováno: 22:30 27. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotky zasahují během střelby v synagoze v Pittsburghu

Synagoga (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Představitelé Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) uvedli, že střelec zaútočil na lidi shromážděné k bohoslužbě kvůli jejich židovské víře. Policie střelbu vyšetřuje jako zločin z nenávisti.

Dějištěm krveprolití se stala synagoga The Tree of Life (Strom života), která stojí v pittsburské čtvrti Squirrel Hill. 

Podle zdrojů CBS vešel střelec do synagogy v době, kdy byla plná lidí, kteří se účastnili sobotní židovské bohoslužby. Než začal střílet, vykřikl antisemitské heslo. Jeff Finklestein z Židovské federace v Pittsburguuvedl, že ve chvíli útoku bylo uvnitř synagogy 60 až 100 lidí.  

Muž začal pálit i po prvních policistech, kteří dorazili po zavolání na tísňovou linku. Útočníka ale zranila střela z policejní zbraně, načež se vzdal.

Místní židovská kongregace byla založena před více než 150 lety a média ji označují za konzervativní. Rozlehlá moderní budova synagogy pojme při bohoslužbách více než 1000 lidí. Uvnitř jako historický poklad věřící opatrují „Tóru holokaustu“, která byla zachráněna z tehdejšího Československa v době masového vyhlazování Židů nacisty.

Netanjahu: jsem zdrcen

Prezident Donald Trump v reakci na střelbu prohlásil, že odpovědí na zločiny podobné tomu z Pittsburghu by mělo být častější používání trestu smrti. „Pokud tohle někdo udělá, měl by dostat trest smrti,“ odpověděl prezident na otázku, jak zabránit dalším případům hromadné střelby.

Na dotaz, zda nezpřísnit benevolentní zákony o držení zbraní, v nichž vidí kritici hlavní příčinu častých masových krveprolití ve Spojených státech, odpověděl prezident vyhýbavě. Synagogy či kostely by podle něho spíše měly zvážit, zda nemít uvnitř během bohoslužeb ozbrojenou stráž, což by podle Trumpa mohlo snížit počet obětí.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že je masakrem v synagoze „zdrcen a zděšen“. „Celý izraelský lid truchlí s rodinami mrtvých. Stojíme po boku židovské komunity v Pittsburghu, stojíme po boku Američanů tváří v tvář této strašlivé antisemitské brutalitě,“ prohlásil Netanjahu.

ČTK, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme