Pitva odhalila na tváři Kim Čong-nama nervový plyn VX. Smrtících je pár miligramů

Malajsijská policie nejspíš odhalila vražednou látku, která zabila bratra severokorejského vůdce. Vyšetřovatelé na těle oběti našli prudce jedovatý nervový toxin VX. Kim Čong-nama pomocí něj s největší pravděpodobností zavraždili na letišti v malajsijském Kuala Lumpuru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-nam v únoru 2007.

Kim Čong-nam v únoru 2007. | Zdroj: Reuters

VX je prudce jedovatá bojová látka. Organizace spojených národů ji klasifikuje jako zbraň hromadného ničení. Nejčastěji se vyskytuje jako bezbarvá až lehce nažloutlá kapalina bez zápachu a pro člověka je velmi nebezpečná. Zabíjet může buďto při vdechnutí nebo při kontaktu s kůží.

Smrtelná dávka je velice nízká. Pohybuje se v řádech miligramů. Účinky látky VX jsou podobné sarinu, se kterým je i příbuzná. Ochromuje dýchací systém, co se nejdřív projevuje nevolností a kašlem, postupně se objevují křeče a bolesti až nastává smrt. Zatímco sarin se odpaří, v případě VX může trvat dny i týdny, než vyprchá.

Za smrt Kimova bratra nese odpovědnost Malajsie, tvrdí KLDR a popírá svou vinu

Číst článek

Údajná vražedkyně mohla použít právě tuto látku. Na videozáznamu z letiště byla vidět žena, která náhle přiskočila k oběti a jako by mu přiložila ruce na obličej, zatímco stála za ním. Pak utekla.

Kim Čong-nam si začal okamžitě stěžovat na potíže a po převozu do nemocnice zemřel. Malajsijská policie navíc oznámila, že jedna ze dvou žen, které v souvislosti s případem zadržela, také trpěla příznaky intoxikace látkou VX. Podle šéfa policie Khalida Abu Bakara prý zvracela.

Jihokorejští analytici tvrdí, že severokorejský program výroby chemických zbraní je zaměřen na sarin a VX, Pchjongjang to popřel. Jisté zásoby stále mají Spojené státy a Rusko. Malajsijská policie nadále šetří, jak se zakázaná chemická zbraň dostala do země; podle expertů dotázaných agenturou AFP by se látka snadno dala propašovat v diplomatických zavazadlech.

Jižní Korea z vraždy obvinila severokorejské agenty. Severní Korea to ale popírá a požaduje navrácení Kim Čong-namova těla.

ČTK, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme