Pláč a rozčarování. Reakce Chorvatů na odsouzení jejich generála

Chorvaté neuznávají rozsudek haagského soudu nad generálem Antem Gotovinou. Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii ho odsoudil ke dvaceti čtyřem letům vězení za zločiny proti lidskosti. V několika městech se kvůli tomu konala protestní shromáždění. V Záhřebu se sešlo na tři tisíce lidí. Další meeting se má v metropoli konat dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ante Gotovina | Foto: Gregor Martin Papucsek

Pro Chorvaty je to totiž národní hrdina, který se v roce 1995 při akci Oluja vyznamenal v národně-osvobozeneckém boji proti srbské agresi.

Vláda tvrdí, že udělala vše, co mohla. Prezident Ivo Josipovič i premiérka Jadranka Kosorová jen vyjádřili šok z haagského verdiktu a zděšení nad ostrostí tohoto rozsudku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záhřeb.mp3

Nikde nejsou hlášeny nepokoje. Chorvati sice byli smutní a zklamaní, ale důstojně si zachovali chladnou hlavu, za což jim premiérka Kosorová poděkovala.

Chycení Anteho Gotoviny a jeho odevzdání Haagu byly jedněmi z podmínek sblížení se Chorvatska s Evropskou unií. Země stojí stále jen v bráně Unie, Chorvati neuznávají nikoho, kdo by označoval Gotovinu za zločince.

Evropská unie chtěla celý svět vidět spojený proti Chorvatsku – takový pocit mají Chorvati. Do nynějška to bylo tak, že raději by měli Gotovinu doma, než Chorvatsko jako zemi v EU. Teď tento pocit sílí a protievropské nálady budou převažovat ještě víc.

Dnes v poledne se na centrálním záhřebském náměstí chystá velké shromáždění s názvem ‚Za domov, za vlast‘, mimo jiné za účasti jednoho ze sdružení veteránů, které není spokojené s vývojem v zemi za posledních 15 let. Ostře kritizuje politiky a je nahněvané na Evropskou unii.

Přijet mají delegace z Dalmácie a taky z rodiště Anteho Gotoviny, kde lidé proplakali celou noc. Podobná shromáždění se budou konat i ve Splitu, Zadaru a dalších městech.

Gregor Martin Papucsek, Michaela Vydrová, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme