‚Udělal jsem všechno, co jsem měl.' Šéf slovenské sněmovny Kollár čelí nařčení z plagiátorství

Předseda slovenské sněmovny Boris Kollár čelí výtkám médií a neparlamentních politiků z plagiátorství ve své diplomové práci. Kollár, který je předsedou koaličního hnutí Jsme rodina, jisté pochybení přiznal. Řekl ale, že podmínky studia splnil, z čela parlamentu odstoupit kvůli kauze nehodlá. Také Kollárův předchůdce Andrej Danko byl kritizován za plagiátorství ve své rigorózní práci a Kollár ho tehdy z pozice opozičního politika kritizoval.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda slovenské sněmovny Boris Kollár

Předseda slovenské sněmovny Boris Kollár | Zdroj: Profimedia

Podle listu Denník N nyní čtyřiapadesátiletý Kollár ve své diplomové práci na téma změny klimatu a bioklimatického potenciálu cestovního ruchu v oblasti jednoho z regionů na severu Slovenska použil také cizí texty, aniž by uvedl, že se jedná o citace, a to včetně studie svého školitele.

‚Jako likvidační komise v 50. letech.’ VŠE se pře s Univerzitou Karlovou kvůli pracím profesora Kováře

Číst článek

Neparlamentní strana Spolu uvedla, že více než polovina textů v jeho diplomové práci byla zkopírovaná slovo od slova. Titul magistra získal Kollár teprve před pěti lety na soukromé slovenské Středoevropské vysoké škole ve Skalici, která nebývá v zemi pod Tatrami počítána mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce.

„Možná jsem udělal chybu. Práci jsem obhájil. Zlehčil jsem si to i já. To ale neznamená, že jsem nesplnil podmínky, abych mohl přistoupit k závěrečné zkoušce. Byl jsem připuštěn ke zkoušce, udělal jsem ji. Udělal jsem všechno, co jsem udělat měl,“ řekl novinářům Kollár, který se šéfem sněmovny stal po únorových parlamentních volbách a který vlastní na Slovensku i lyžařské středisko.

Podle Kollára protokol z takzvaného antiplagiátorského systému zjistil shodu jeho práce s jinými pracemi na úrovni 24,4 procenta. Tvrdil, že pokud by přes zmíněný systém úspěšně neprošel, nebyl by připuštěn k závěrečné zkoušce.

Dřívější kritika Danka

Kollár se ještě jako opoziční politik v minulosti přidal ke kritikům tehdejšího šéfa slovenské sněmovny Danka, který svou rigorózní práci v roce 2018 nejprve utajoval a později odmítal pochybení, když vyšlo najevo, že v ní použil nepřiměřeně mnoho cizích textů bez správné citace. Kollár tehdy tvrdil, že Danko ve své práci všechno opsal.

‚Nesprávně citoval cizí texty.‘ Šéf slovenské sněmovny podle komise chyboval při psaní rigorózní práce

Číst článek

Nařčení z plagiátorství čelí i poslankyně hnutí Jsme rodina a matka jednoho z deseti Kollárových dětí Petra Krištúfková. Podle bývalého politika ze strany Spolu Miroslava Beblavého poslankyně a bývalá Kollárova partnerka Krištúfková ve své bakalářské práci použila celé pasáže z článků, a to i s chybami, které byly v původních textech. Práci odevzdala na stejné škole jako Kollár. Poslankyně se hájila tím, že na bakalářskou práci jsou kladeny jiné nároky než na diplomovou či rigorózní práci.

Krištúfková minulý týden rezignovala z funkce vládní zmocněnkyně pro rodinu, a to jen několik dní po jmenování. Učinila tak poté, co vyšlo najevo, že před lety byla v kontaktu s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem a trávila dovolenou na jeho jachtě. Kočner nyní čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme